czw. 19 września 2024

Reprezentacja Polski siatkarek wraca po 16 latach i marzy o medalu

Czwórka siatkarek DevelopResu Rzeszów (od lewej Katarzyna Wenerska, Agnieszka Korneluk, Aleksandra Szczygłowska i Magdalena Jurczyk) w galowych strojach przed ceremonią otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. (Fot. Fb KS DevelopRes Rzeszów)

Niedzielnym meczem (godz. 13) z Japonią reprezentacja Polski rozpocznie rywalizację w turnieju olimpijskim w Paryżu. Azjatki w tym sezonie prezentują się solidnie, miesiąc temu zajęły drugie miejsce w Lidze Narodów. Biało-Czerwone z czwórką siatkarek DevelopResu Rzeszów w składzie (Katarzyna Wenerska, Aleksandra Szczygłowska, Magdalena Jurczyk i Agnieszka Korneluk) w grupie B zagrają także z Kenią i Brazylią.

SIATKÓWKA. IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Polki po 16 latach wracają na igrzyska. Po raz ostatni zagrały w Pekinie, ale tego startu nikt dobrze nie może wspominać, bowiem nie zakwalifikowały się do ćwierćfinału.

Japonki, pierwszy rywal podopiecznych Stefano Lavariniego, to niemal stały uczestnik turnieju olimpijskiego. Zabrakło ich tylko w 1980 roku, kiedy to cały kraj wycofał się ze startu w Moskwie z powodów politycznych, oraz w 2000 roku w Sydney, kiedy się nie zakwalifikowały.

Największe sukcesy Japonki na igrzyskach odnosiły w latach 60-70. poprzedniego stulecia, gdy wywalczyły dwa złote medale), a po raz ostatni stanęły na podium w Londynie w 2012 roku. W obecnym sezonie zanotowały największy sukces w historii startów w Lidze Narodów, zajmując drugą lokatę. W maju w turnieju eliminacyjnym LN Polki w tureckiej Antalyi pokonały w Japonię 3-0.

Kenijki zakwalifikowały się dzięki tzw. zasadzie parytetu kontynentów, gwarantującej każdemu z nich przynajmniej jedno miejsce na igrzyskach. Siatkarki z Afryki wystąpią po raz czwarty w turnieju olimpijskim, ale zawsze kończyły udział na miejscach 11-12. Trzy lata temu w Tokio przegrały wszystkie pięć meczów po 0-3.

Na zakończenie fazy grupowej Polki zagrają z Brazylią, wicemistrzem ostatnich igrzysk w Tokio (w finale 0-3 z USA). Na złoto czekają już jednak 12 lat.

Siatkarki z Ameryki Południowej dla Polek były przez wiele lat poza zasięgiem w oficjalnych meczach i turniejach. Tę passę przełamały w czerwcu w Bangkoku w spotkaniu o trzecie miejsce Ligi Narodów, wygrywając 3-2.

Opiekunem „Canarinhos” od 21 lat jest Ze Roberto. To jeden z najbardziej utytułowanych trenerów w świecie, zarówno w klubowej siatkówce, jak i reprezentacyjnej. Z męską drużyną narodową swojego kraju triumfował w igrzyskach w Barcelonie, z kobiecym zespołem zdobył dwa złote i jeden srebrny medal

Formuła siatkarskiego turnieju olimpijskiego mocno się zmieniła do poprzednich edycji. We Francji uczestnicy będą rywalizować nie w dwóch sześciozespołowych grupach, jak to miało miejsce w poprzednich latach, ale zostali podzieleni na trzy grupy. A to w konsekwencji oznacza, że w fazie eliminacyjnej rozegrają tylko po trzy spotkania (wcześniej pięć). Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepszy ekipy z trzech grup oraz dwa zespoły z trzecich miejsc z najlepszym bilansem.

Biało-Czerwone zagrają po raz czwarty

Polskie siatkarki dopiero po raz czwarty w historii wystąpią w turnieju olimpijskim. Wcześniej dwukrotnie zdobyły brązowe medale – w 1964 roku w Tokio i cztery lata później w Meksyku. Ostatni raz zagrały w 2008 roku w Pekinie.

Kobieca reprezentacja, w przeciwieństwie do męskiej, nie jest tak regularnym uczestnikiem igrzysk. Polki po raz pierwszy wystąpiły w turnieju olimpijskim w Tokio, gdzie siatkówka halowa po raz pierwszy pojawiła się w programie igrzysk.

Zagrało tylko sześć reprezentacji, które rywalizowały system „każdy z każdym”. Biało-Czerwone, prowadzone przez trenera Stanisława Poburkę, pokonały Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Rumunię po 3-0, a uległy ZSRR i Japonii 0-3. Trzy zwycięstwa zagwarantowały im miejsce na podium.

Cztery lata później polska reprezentacja, już pod wodzą Benedykta Krysika, zagrała w Meksyku – wówczas o medale rywalizowało osiem zespołów, która także rozgrywały mecze między sobą w jednej grupie. Polki wygrały pięć z siedmiu spotkań – pokonały Koreę Płd. 3-2, USA 3-0, Meksyk 3-2, Czechosłowację 3-0 i Peru 3-2; przegrały natomiast z ZSRR i Japonią po 0:3. Ten bilans zagwarantował im miejsce na najniższym stopniu podium.

Na kolejny olimpijski start żeńskiej drużyny kibice siatkówki musieli czekać aż 40 lat. Reprezentacja, którą w 2007 roku objął Włoch Marco Bonitta, zakwalifikowała się do igrzysk w Pekinie. Naszpikowana dwukrotnymi złotymi medalistkami mistrzostw Europy drużyna mocno zawiodła. Biało-czerwone wygrały tylko jeden mecz w grupie – z Wenezuelą 3-0, a doznały czterech porażek: z Kubą 1-3, Chinami 1-3, Japonią i USA po 2-3. Ostatecznie nie awansowały do ćwierćfinału i zostały sklasyfikowane na miejscach 9-12.

W kolejnych latach Polska nie była w stanie przebrnąć przez olimpijskie kwalifikacje, czy to kontynentalne, czy interkontynentalne. Dopiero we wrześniu ubiegłego roku w Łodzi biało-czerwone zajęły drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym i zapewniły sobie prawo startu w igrzyskach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Joanna Wołosz, kapitan reprezentacji Polski: musimy w Paryżu dać z siebie wszystko