REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Jak bezpiecznie przetrwać upały? Oto rady lekarza

Na upały szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Wszyscy jednak powinni pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. (Fot. Pixabay)

Przed nami znowu kilka dni tropikalnych upałów. Lekarze uczulają: dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na choroby układu krążenia źle znoszą wysokie temperatury.  Przypominają, że w upalne dni serce człowieka bije szybciej, rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało zaczyna się pocić – wszystko po to, by zapobiec przegrzaniu. Radzą by unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, między godziną 10 a 15.

W czasie wysokich temperatur wzrasta ryzyko zasłabnięć, duszności, bólów w klatce piersiowej – to najczęstsze symptomy, z którymi „sercowcy” trafiają do lekarzy w sezonie letnim. To właśnie w tym czasie dochodzi najczęściej do udaru mózgu, nasilenia niewydolności serca oraz zaostrzenia objawów choroby wieńcowej. 

Wszyscy nie tylko osoby z chorobami układu krążenia powinny przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze: pić dużo płynów, by uniknąć odwodnienia.

Warto sięgać po wodę mineralizowaną, zawierającą elektrolity, które są tracone w dużej ilości przez skórę i pić je sukcesywnie małymi porcjami, wypijając do dwóch, trzech litrów płynów. 

Wypicie dużej ilości naraz nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.  Do szklanki wody mineralnej możemy dodać plasterek cytryny, listek melisy lub mięty, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona. 

Po drugie: zapobiegać przegrzaniu. Czas wolny najlepiej spędzać w półcieniu, unikać spacerów między 10 a 15, a cięższe prace wykonywać wieczorem. Należy również zadbać o nakrycie głowy. Niewskazane jest przebywanie w miejscach zatłoczonych, a w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura powinna być niższa maksymalnie o 5 stopni od tej, panującej na zewnątrz. 

Lekkostrawna dieta, zero alkoholu

Ważna jest też lekkostrawna dieta, pozbawiona kawy i alkoholu. Podczas wysokich temperatur, organizm uruchamia naturalne mechanizmy obrony przed odwodnieniem. Dlatego zaczyna gromadzić wodę w tkance podskórnej, czego wynikiem są obrzęki. 

Ciepło powoduje również rozszerzanie się żył, a to spowalnia krążenie.  Na krążenie negatywnie działa brak ruchu. Krew w naszym organizmie płynie z żył nóg do serca wbrew grawitacji, dlatego taki przepływ wspomagają zastawki żylne. One kierują krew w określoną stronę i zapobiegają cofaniu się.

Natomiast działają tylko gdy nogi są w ruchu, gdy się nie ruszamy, zastawki są zamknięte. Wówczas w nogach zaczyna gromadzić się nadmiar wody. Złagodzenie przyniesie odpoczynek z uniesionymi do  góry stopami, by krew mogła z nich odpłynąć – radzi Adam Janas, z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. 

Pamiętaj o kremie z filtrem UV

– Wysiłek fizyczny, a nawet spacer należy przełożyć na godziny poranne lub wieczorne. Pamiętajmy o ubiorze, żeby był lekki, przewiewny oraz o nakryciu głowy. I oczywiście pić dużo płynów. Najlepiej słabo zmineralizowaną wodę mineralną – mówi dr hab. n. med. Adam Janas, z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. (Fot. American Heart of Poland)

Jeżeli decydujemy się na kąpiele zarówno wodne i słoneczne bezwzględnie należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UV, który chroni m.in. przed rozwojem czerniaka.  

Po opalaniu może od razu nie wchodzimy do wody, może dojść do szoku termicznego, co w konsekwencji prowadzi do omdlenia, a nawet zatrzymania krążenia.

W upalne dni rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na dzieci. Bieganie po podwórku w piekącym słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie.

Na spacer z małymi dziećmi powinno się wychodzić do godziny 11 lub po godzinie 15.

Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia. W grupie osób najbardziej narażonych na piekące słonce są osoby starsze.

Dlatego dla nich zalecane jest pozostanie w domach, szczególnie w środku dnia. Jeśli jednak senior musi wyjść na przykład na zakupy, czy do lekarza, powinien włożyć przewiewny strój i nakrycie głowy. Dobrze też gdyby zabrał ze sobą coś do picia.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin