REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Pożar Połoniny Caryńskiej ugaszony. BdPN podał nowe informacje

Tak we wtorek wyglądało miejsce, gdzie w poniedziałek wieczorem szalał pożar na Połoninie Caryńskiej (Fot. Służba Bieszczadzkiego Parku Narodowego)

– Dziś w godzinach wieczornych na Połoninie Caryńskiej wybuchł pożar. W tym momencie nasi ratownicy pomagają w transportowaniu strażaków w rejon kopuły szczytowej – poinformował w poniedziałek tuż przed godz. 21 bieszczadzki GOPR.

Wg najnowszych informacji ogień swoim zasięgiem objął obszar około 5 hektarów traw. Walczyło z nim 9 zastępów straży pożarnej, GOPR-owcy i przedstawiciele służb leśnych.

Pożar, który wybuchł po godz. 19, został już opanowany, a w tej chwili trwa jego dogaszanie. W wyniku pożaru, jak też w czasie akcji gaśniczej na szczęście nikt nie został ranny.

Na tę chwilę nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia.

Pożar Połoniny Caryńskiej wybuchł w poniedziałkowy wieczór (Fot. FB GOPR Bieszczady/Fot. Jakub Doliwa – OSP Lutowiska)

– Powiem tak: nie wykluczamy żadnego scenariusza. Faktem jednak jest, że nie było żadnej burzy z wyładowaniami. Było za to słonecznie i ciepło, co mogło skłaniać do aktywności górskiej. Zaznaczam jednak, że na jakiekolwiek wnioski jest zbyt wcześnie – mówi młodszy brygadier Dariusz Dacko z PSP w Ustrzykach Górnych, cytowany przez TVN24.

Jak poinformował w poniedziałek wieczorem Bieszczadzki Park Narodowy, akcja gaśnicza zostało już zakończona.

– Pożar został zgłoszony przez turystę o 18.20 do Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych. O 21.10 pożar został ugaszony – trwa dogaszanie pożarzyska. Przekazujemy serdeczne podziękowania za szybką akcję służb: PSP z Ustrzyk Dolnych, OSP z Lutowisk, OSP z Ustrzyk Górnych, GOPR i Nadleśnictwa Stuposiany.

Poniedziałkowy pożar (Fot. Służba Bieszczadzkiego Parku Narodowego – W. Krawczyk)

Służba Parku, w tym Straż Parku, zabezpiecza miejsce pożaru w godzinach nocnych. Do akcji gaśniczej wykorzystano tłumice, które są zgromadzone w specjalnych skrzyniach pod każdą połoniną.

– Szacujemy zasięg pożaru na ok. 8 ha. Pożar powierzchniowy suchych traworośli powstał najprawdopodobniej od niedopałka papierosa – informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Dziś mają być znane szczegóły o potencjalnych stratach przyrodniczych.

Połonina Caryńska w ogniu (Fot. FB GOPR Bieszczady/Fot. Jakub Doliwa – OSP Lutowiska)

AKTUALIZACJA

We wtorek przed południem Bieszczadzki Park Narodowy wydał kolejny komunikat ws. poniedziałkowego pożaru.

Na południowych stokach Połoniny Caryńskiej w godzinach wieczornych miał miejsce pożar suchej roślinności połoninowej w sąsiedztwie szlaku turystycznego. Spaleniu uległy wyschnięte części kęp traworośli oraz nadziemne części krzewinek borówczysk. Wypalone są dwa miejsca o łącznej powierzchni 1.46 ha (czyli mniej niż podawaliśmy w nocy).

Wieczorne szacunki były zawyżone, z powodu rozproszonych zarzewi ognia łatwo rozniecanych przez mocny wiatr. Na pożarzysku nie zaobserwowaliśmy strat przyrodniczych wśród zwierząt kręgowych. Liczba zniszczonych bezkręgowców jest trudna do oszacowania. Ponieważ w obrębie pożaru nie występowały połoninowe torfowiska zawieszone i gleby murszowe, pożar miał charakter powierzchniowy.

Trzydzieści lat temu w 1994 roku, po pożarze praktycznie w tym samym miejscu Połoniny Caryńskiej, roślinność dość szybko się zregenerowała z uwagi na mało uszkodzone części podziemne. Skutki obecnego pożaru będą obserwowane w kolejnych miesiącach.

Dziękujemy wszystkim służbom które przyczyniły się do szybkiego ugaszenia zarzewi ognia i powstrzymały przeniesienie się ognia na las. Szczególne podziękowania należą się pracownikom Parku, którzy całą noc czuwali nad pożarzyskiem – w warunkach silnego wiatru i tłumili potencjalne zarzewia ognia. Wszystkie obszary połoninowe są wyposażone w specjalne skrzynie z tłumicami, które najlepiej służą do gaszenia pożarów traw, dzięki m.in. temu rozmiar pożaru jest niewielki. Najważniejsza była jednak szybka reakcja.

Jeszcze raz apelujemy: Używanie otwartego ognia jest zabronione w parku narodowym. Nie wyrzucajcie niedopałków w darń roślinną – jest to wykroczenie wobec zapisów Ustawy o ochronie przyrody.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin