REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 8 września 2024

Superszybkie pociągi. Kiedy i czy w ogóle dojadą na Podkarpacie?

Pociągi mają jeździć 300 km/h, ale nie wiadomo czy taką prędkość osiągną na Podkarpaciu. (Fot. Archiwum)

Po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego przez część Podkarpacia będą przejeżdżać superszybkie pociągi, zarówno międzyaglomeracyjne, jak i międzynarodowe. Będzie to związane z nową trasą kolejową z Przemyśla przez Rzeszów i dalej przez Kraków – GZM (czyli Górnośląska Zagłębiowska Metropolia) do Wrocławia i Berlina. Nowa linia kolejowa będzie miała małą liczbę postojów i umożliwi szybkie podróżowanie. Pociągi mają jeździć 300 km/h, ale nie wiadomo czy taką prędkość osiągną na Podkarpaciu.

Takie plany mają być uwzględnione w tzw. HRJ, czyli Horyzontalnym Rozkładzie Jazdy. To rozkład na dłuższy okres i na wzór rozwiązań, które są już stosowane w najbardziej rozwiniętych krajach Europy. Dzięki temu zapewniona byłaby stabilność i dałoby się uniknąć ciągłych zmian w rozkładzie jazdy, które są wprowadzane w Polsce, np. przed wakacjami. 

Opracują Horyzontalny Rozkład Jazdy 

Zgodnie z planami Ministerstwa Infrastruktury i spółki CPK, HRJ to cykliczny rozkład jazdy pociągów pasażerskich opartych na stałych liniach kolejowych. Możliwy będzie dostęp do krajowego systemu kolei dalekobieżnej z każdego powiatu. Dotyczyć to będzie bezpośredniego połączenia koleją regionalną czy dowozowym autobusem. 

HRJ zostanie niezbędnym narzędziem do liberalizacji rynku przewozów kolejowych w naszym kraju. Tak więc w grudniu 2030 r.  uruchomiony zostanie taki cykliczny rozklad jazdy, a dzięki temu zapewniona będzie większa dostępność pociągów i niższe ceny biletów. 

Pociagi mają jeździć 300 km/h

Od 16 lipca br. rozpoczęła się realizacja projektu wypracowania siatki przyjaznej dla pasażera, opartej ma prognozach ruch osób, analizach przepustowości infrastruktury kolejowej i skonsultowanej że społeczeństwem i potencjanymi przewoźnikami. Za to odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i spółka CPK.  Będzie to podstawą dla opracowania nowego planu transportowego dla przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych na okres od grudnia 2030 r. do grudnia 2040 r. 

W związku z planowaną budowa CPK, będzie wdrożona Kolej Dużych Prędkości, jeżdżących po kraju z prędkością 300-320 km/h. To pozwoli na skrócenie czasu potrzebnego na podróż pomiędzy wieloma miastami. To ma być projekt 100 minut. W takim czasie będziemy mogli dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia i Poznania.

Czy do Rzeszowa i Przemyśla pociagi będą jeździć z prędkością 300 na godzinę? Nie wiadomo. Przynajmniej na razie te dwa miasta nie zostały uwzględnione w projekcie 100 minut.  

Rzeszów i Przemyśl – przynajmniej na razie – nie zostały uwzględnione w projekcie 100 minut (Fot. GOV)

Konsultacje konieczne 

Obecnie trwa rejestracja na konsultacje z pot3ncjalnymi przewoźnikami i proces ten potrwa do 31 sierpnia br. Ponadto planowane są konsultacje publiczne z udziałem społeczeństwa oraz organizacji eksperckich, branżowych i naukowo-technicznych. To ma być podstawą do opracowania stałego  Horyzontalnego Rozkładu Jazdy. 

Mapa siatki połączeń dla rozkładu jazdy 2034/2035, zawarta w Horyzontalnym Rozkładzie Jazdy (Fot. GOV)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin