W Rzeszowie trwa „Jazzowy lipiec”. Już w tę sobotę (13 lipca) o godz. 19 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego.
Wystąpią:
Maciej Obara „Bluish Landscapes”
Maciej Obara – saksofon
Sissel Vera Pettersen – wokal, elektronika
Amalia Umeda – skrzypce
Anna Szmatoła – wiolonczela
Dominik Wania – fortepian
Adam Jędrysik – gitara
Ingerbrigt Håker Flaten – kontrabas
Audun Kleive – perkusja
Specjalny projekt stworzony na Toast Urodzinowy 2024 został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stańko. Dla Macieja Obary lata młodzieńczej inspiracji jego muzyką były realnym, osobistym przeżyciem, po tym jak otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie z Alexiem Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey’em Baronem Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem. Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso pozwoliły saksofoniście nawiązać bezpośredni kontakt z muzyką, którą dotychczas znał tylko z nagrań.
Autor projektu mówi: „Skandynawskie inspiracje Stańki stały się drogowskazem w moim artystycznym życiu. Maciej Obara and Bluish Landscapes to swoistego rodzaju synteza moich doświadczeń u jego boku oraz dalsza kontynuacja tej drogi, którą wytyczam już sobie sam. Stańko zawsze postrzegał Skandynawię jako coś wyjątkowego. Uważam, że miał rację. Co ważne, w jego zespołach zawsze dochodziło do fuzji Polaków i Skandynawów. Dla mnie to nieskończone źródło inspiracji, dlatego też muzycy w tym projekcie to najlepsze osobowości obu scen, które zapewne byłyby i Jego wyborem”.
Craig Taborn
Craig Taborn fortepian solo
Artysta wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy. Kilka lat temu pianista tak mówił o trębaczu: „Tomasz sam jest pewnym muzycznym światem. Jego muzyka jest zupełnie inna i domaga się odmiennej formy. Jeśli nie grasz zupełnego free, ogromnie wiele zależy od kompozycji. Kiedy piszę dla trio, tworzę pewną konieczną przestrzeń, architekturę – otwartą, ale niosącą pewną sugestię. Podobnie Tomasz. Bardzo lubię z nim grać. (…) W muzyce Tomasza jest swing”.
Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody Craiga Taborna z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.
Even Rostad „Bluish Landscapes” live remix
Even Sigurdsen Rostad – elektronika
Wschodzący talent w dziedzinie muzyki elektronicznej z Nord-Trøndelag w Norwegii robi znaczące postępy dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu artystycznemu. Styl Røstada charakteryzuje się umiejętnym wykorzystaniem laptopów i urządzeń elektronicznych do improwizacji w czasie rzeczywistym. Takie podejście pozwala mu tworzyć wciągające i stale ewoluujące pejzaże dźwiękowe, wyróżniając go na scenie muzyki elektronicznej.
Kluczowym aspektem artystycznej podróży Røstada jest jego współpraca z cenionymi muzykami. Jego niezwykłe umiejętności remiksowania na żywo wyszły na pierwszy plan podczas występów na festiwalu Punkt w Kristiansand. Tutaj zademonstrował swoje umiejętności, remiksując na żywo utwory Joanny Dudy i Erlenda Apnesetha, a także współpracując z Hamidem Drake’em. Zaangażowanie Røstada w swoją sztukę, w połączeniu z jego bogatym wykształceniem i wspólnymi przedsięwzięciami z innymi artystami, pozycjonuje go jako wpływową i postępową postać w branży muzyki elektronicznej.