Karlowe Wary – najpiękniejszy i najważniejszy kurort uzdrowiskowy w Czechach słynie z 12 źródeł i słynnego na cały świat likieru Becherovki. Legenda głosi, że jeśli woda z żadnego z dwunastu źródełek nie pomoże wyleczyć schorzenia, trzeba spróbować tej z trzynastego, czyli właśnie Becherovki. Liczące 55 tys. mieszkańców, Karlowe Wary, każdego roku odwiedza blisko 90 tys. kuracjuszy z całego świata.
Gorące źródła o temperaturze od 41 do 73 stopni C bijące z głębokości ok. 3000 m, zabytkowe pałace, kamienice, deptaki, wieże widokowe czy ekskluzywne hotele to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje to położone w zachodnich Czechach miasto.
Położone pośród malowniczych wzgórz Wyżyny Karlowarskiej (w otoczeniu pasma Rudaw) Karlowe Wary założone zostały pod koniec XIV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza królowi Czech i Niemiec, a późniejszemu cesarzowi rzymskiemu ,Karolowi IV (przebywał tam w roku 1370), a powstała z połączenia imienia cesarza i słowiańskiego określenia gorących źródeł (Vary – ukrop). Podobno przypadkiem trafił na tutejsze wyjątkowe źródła, w czasie polowania na jelenia.
Pierwsze zakłady zdrojowe powstały pod koniec XVII wieku, a już w 1522 roku miejscowy lekarz Václav Payer w 1522 roku oprócz kąpieli zalecał również pacjentom picie wód termalnych. Najbardziej jednak znaną postacią Karlowych Warów jest Jan Becher. Od nazwiska miejscowego lekarza i kolekcjonera ziół, wzięły swoją nazwę kubki tzw. becherki z zabawnym dziobkiem, z którymi wczasowicze spacerują po parkach zdrojowych.
W uzdrowisku wypływa dwanaście źródeł leczniczych. Najmocniejszym i najsłynniejszym źródłem jest Vřídlo, które wypływa z głębokości około dwóch lub trzech tysięcy metrów. Jego temperatura sięga 73 stopni Celsjusza. Temperatura pozostałych źródeł zbliża się do czterdziestu stopni Celsjusza. Źródła są przede wszystkim wykorzystywane w leczeniu chorób układu trawienia, zaburzeń metabolizmu, ale także chorób onkologicznych i narządów ruchu ale również do inhalacji i kąpieli.
Przed I wojną światową Karlowe Wary należały do najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Europie i gościły m.in. cara Rosji Piotra Wielkiego, Johanna Wolfganga Goethego, Adama Mickiewicza, Otto von Bismarcka, Mustafę Kemala Atatürka, Karola Marks, Ludwika van Beethoven, Johana Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Ferenca Liszta czy też Nicolo Paganiniego.
Dzięki odbywającemu się tu, jednemu z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych, przyjeżdża tu także wiele gwiazd kina światowego. Początkiem lipca odbywa się jeden z najstarszych w Europie (pierwszy raz odbył się w 1946 roku) Międzynarodowy Festiwal Filmowy (główną nagrodą jest Kryształowy Glob) i jeden z nielicznych otwartych dla szerokiej publiczności. Co roku wyświetlane jest 200-300 filmów z całego świata. W Karlowych Warach znajduje się powszechnie uznawany za jeden z najlepszych hoteli świata Grand Hotel Pupp (zbudowany w 1896 roku) w którym kręcono Casino Royal z Jamesem Bondem czy też Ostatnie wakacje.
Karlowe Wary to również słynny ziołowy likier Becherovka produkowana od 1807 roku przez Jana Bechera , a jej dokładny skład to do dzisiaj to ścisła tajemnica. Wytwórnia likierów nazywana jest trzynastym źródłem miasta i można ją wraz z muzeum zwiedzać, a każda wizyta kończy się degustacją wszystkich dostępnych rodzajów likieru. Podczas wycieczki można dowiedzieć się m.in. że tylko dwoje pracowników zna wszystkie tajemnice wyrobu Becherovki. Największym i najbardziej znanym miłośnikiem karlowowarskiego likeru jest czeski prezydent Miloš Zeman, który kiedyś stwierdził: „Becherovka to przyjemna rozkosz, tak o dziesiątej rano jak i późno wieczorem”. Obok muzeum Beherovki znajduje się wytwórnia innego miejscowego specjału – wafli o różnych smakach „Lázeňské oplatky”
W Karlowych Warach warto również odwiedzić m.in. Cesarskie Łaźnie, Teatr Miejski z 1886 r., cerkiew prawosławna św. Piotra i Pawła z 1897 r, kościół św. Marii Magdaleny z 1732 r. czy też gotycki kościół św. Andrzeja z ok. 1500 r. Jedną z atrakcji miast są też kolejki. Podziemna kolej Imperial (zwana potocznie karlowarskim metrem) i naziemna kolej Diana. Szczególnie godną polecenia jest wyprawa tą drugą powstała w 1911 roku, kolejką linowo-terenową (długość trasy, która przecinają trzy przejścia podziemne i trzy kładki wynosi 453 metry,) na wieżę widokową Diana (556 m. n.p.m.), skąd roztacza się przepiękny widok na miasto. W Karlowych Warach znajduje się też słynna huta szkła kryształowego i ozdobnego Moser, która powstała 1857 roku.