Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Urlop za granicą. Zakochaj się w czeskiej Pradze!

Most Karola w Pradze
Czeska Praga. Widok na Most Karola. (Fot. Aneta Jamroży)

Co wyróżnia Pragę? Tam zawsze i wszędzie jest pięknie! Monumentalna wielowiekowa architektura w połączeniu z romantycznym klimatem stwarza niesamowitą atmosferę, która przybiera na sile nocą… Nic dziwnego że położona na 7 wzgórzach stolica Czech jest jedną z najpiękniejszych w Europie!

Turyści najczęściej zaczynają zwiedzanie od Mostu Karola skąd doskonale widać królewskie Hradczany – kolejny obowiązkowy punkt. Na wzgórzu czeka imponujący kompleks zabudowań zamkowych a budowlą, która imponuje najbardziej, jest wyróżniająca się strzelistymi wieżami monumentalna Katedra Św. Wita. Wrażenie robi także niezwykle klimatyczna Złota Uliczka, na którą składa się szereg niewielkich domków, niegdyś zamieszkiwanych przez miejscowych złotników i zamkową służbę.

Wielbiciele książek powinni w Pradze odwiedzić położony niedaleko zamku XII-wieczny Klasztor na Strahowie, w którego wnętrzach znajdziemy jedną z najpiękniejszych bibliotek w Europie.

Praga. Miasto Stu Wież

Nie bez powodu Praga nazywana jest Miastem Stu Wież. Znajdziemy tu mnóstwo punktów widokowych. Najpopularniejszym jest 65,5-metrowa kopia wieży Eiffla na Petřínie. Do jej podstawy można dojechać kolejką naziemną, a później zdać się na windę lub własne nogi. Także w przypadku 216-metrowej wieży telewizyjnej na Žižkovie, można wjechać windą. Taras widokowy najwyższego budynku w Czechach i drugiego na świecie, mieści się na niespełna 100 metrach.

Niezwykle klimatyczny jest rynek. Turystów przyciąga tam – szczególnie o pełnej godzinie – ratusz. Wtedy właśnie na średniowiecznym zegarze astronomicznym (pokazującym jednocześnie czas środkowoeuropejski, staroczeski i babiloński) zaczyna się spektakl z ruchomymi figurkami.

Miejsc do odwiedzenia jest oczywiście w czeskiej Pradze o wiele więcej. Warto wybrać się choćby na Wyspę Kampa, gdzie wielbiciele Beatlesów mogą odszukać Mural Lennona.

W wielu miejscach Pragi znajdziemy charakterystyczne, kontrowersyjne rzeźby Dawida Černego. Jest tu też wiele niezwykłych budynków – jak słynny „Tańczący Dom” no i mnóstwo muzeów. A najmłodszych może skusić jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie.

Jedno jest pewne – w stolicy Czech nie można się nudzić.

Praga. Informacje praktyczne

DOJAZD: Samochodem z Rzeszowa do Pragi jest blisko 700 km, dojazd autem zajmuje ok. 7 godzin. Podróż samolotem z Rzeszowa (z przesiadką w Warszawie) zajmuje średnio od 3,5 do 5 godzin. Pociągiem z Rzeszowa do stolicy Czech można dotrzeć w ok. 9-12,5 godziny (z przesiadkami).

Rynek w czeskiej Pradze
Malowniczy rynek w Pradze. (Fot. Aneta Jamroży)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin