REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Zapałki z różnych stron świata. Nowe eksponaty Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku

Ilustracje na pudełkach po zapałkach przyciągają uwagę nie tylko kolorystyką. Muzeum zapałek w Przeworsku
Ilustracje na pudełkach po zapałkach przyciągają uwagę nie tylko kolorystyką. (Fot. Aneta Jamroży)

Wizerunek cowboya, uśmiechnięta dziewczęca twarz, zdobiona choinka, płonący las, zamek w Baranowie i… kura „strzelająca” jajkiem do celu. To tylko kilka przykładów ciekawych ilustracji zdobiących pudełka po zapałkach. Aż 252 sztuk tego typu niezwykłych eksponatów wzbogaciło niedawno zbiory przeworskiego Muzeum Pożarnictwa.

Kolekcja pudełek po zapałkach nieprzypadkowo trafiła właśnie do Przeworska. Oprócz oczywistych związków z pożarami, znakomicie koresponduje z zainteresowaniami twórcy tutejszego muzeum – Leona Trybalskiego.

– Wśród jego pasji było kolekcjonowanie etykiet zapałczanych – wyjaśnia Wojciech Kruk, historyk i adiunkt w Muzeum Pożarnictwa. – Był on filumenistą, co w szerszym znaczeniu oznacza człowieka, który zbiera wszystko, co jest związane z zapałkami.

Pudełka zapałek. Niektóre ilustracje wzbudzają uśmiech. Muzeum zapałek w Przeworsku
Niektóre ilustracje wzbudzają uśmiech. (Fot. Aneta Jamroży)

Jak tłumaczy ekspert, hobby to dynamicznie rozwijało się w 2. poł. XIX i na początku XX w.

– Kolekcjonowano pudełka oraz etykiety krajowe i zagraniczne. Często zdarzały się też opakowania zbiorcze, np. z kilkoma pudełkami w środku, oraz fabryczne zestawy kolekcjonerskie – nierzadko wytwarzane dawniej przez zakłady – opowiada.

Czy wiesz, że…

…typowa, spotykana w Polsce zapałka ma długość 43 mm i grubość około 1-1,5 mm. Najczęściej pakowane są w pudełka po około 40 sztuk (w zależności od producenta – 38-45 sztuki w pudełku). Standardowe pudełko zapałek ma postać tekturowej szufladki, o wymiarach 53 x 35 x 16 mm.

Pudełka zapałek. Na opakowaniach znajdziemy nawet ciekawe komentarze. muzeum zapałek w Przeworsku
Na opakowaniach znajdziemy nawet ciekawe komentarze (Fot. Aneta Jamroży)

Ciekawy zbiór trafił do muzeum dzięki pani Gabrieli Brzozowskiej z Rzeszowa. Znajdują się w nim pudełka po zapałkach oraz z zapałkami – producentów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

– Pochodzą m.in. z Austrii, Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, Ukrainy czy Rosji. Więcej dowiemy się dopiero po dokładnej ich analizie – mówi historyk. – Myślę, że najstarsze z nowych eksponatów są z lat 50.- 60. XX w.

Zobacz strażackie skarby

Przeworskie Muzeum Pożarnictwa mieści się w dawnych stajniach cugowych księcia Lubomirskiego – tuż obok pałacu. To jedyne tego rodzaju muzeum na Podkarpaciu pokazujące postęp techniki ratowniczej na przestrzeni ostatnich 150 lat.

Przeworskie Muzeum Pożarnictwa może pochwalić się imponującymi zbiorami. (Fot. Aneta Jamroży)

Godziny zwiedzania i cennik biletów dostępne są na stronie muzeum. Tam również – w formie pdf – znajdziemy „Katalog zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku”, autorstwa Wojciecha Kruka. Pozwala on niezwykle szczegółowo poznać tutejsze skarby.

LOKALIZACJA MUZEUM POŻARNICTWA W PRZEWORSKU NA MAPIE

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin