Z powodu niżu demograficznego na Podkarpaciu zmniejszy się o 13 szkół i przedszkoli. Wprawdzie do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wpłynęło 14 wniosków o zamknięcie placówek oświatowych, ale negatywną decyzję wydano w przypadku Medycznej Szkoły Policealnej w Mielcu. Tak więc na mapie edukacyjnej Podkarpacia od września będzie mniej szkół oraz przedszkoli.
Obecnie kuratorium wydało pięć pozytywnych opinii o likwidacji placówek, a osiem wniosków jest jeszcze rozpatrywanych. To samorządy wysłały zgłoszenia o konieczności zamknięcia szkół i przedszkoli. Z informacji Katarzyny Kwiatanowskiej-Rodkiewicz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie jest już pewne, że pięć placówek zostanie zlikwidowanych, a wkrótce może się okazać ze i kolejnych osiem.
Gminy zgłaszały konieczność likwidacji
Według prawa oświatowego, każda szkoła może być zlikwidowana przez gminę (organ prowadzący placówkę) jeśli do końca danego roku szkolnego zapewni uczniom kontynuowanie nauki w innej placówce tego samego typu. O tym samorząd musi powiadomić kuratora z wyprzedzeniem. Zawiadomienie w tej sprawie musi być przesłane co najmniej 6 miesięcy przed datą planowanej likwidacji. W przypadku zgłoszonych 14 szkół i przedszkoli, powodem zamykania placówek jest niż demograficzny i coraz mniejsza liczba uczniów. Takich małych szkół gminy nie są w stanie finansowo utrzymać.
W tych miejscowościach od 1 września planowana jest likwidacja szkół i przedszkoli:
- Jamnica (gmina Grębów): przedszkole
- Jamnica (gmina Grębów): szkoła filialna
- Zapolednik (gmina Grębów): szkoła filialna
- Kowalówka (gmina Cieszanów): punkt przedszkolny
- Niemostów (gmina Cieszanów): punkt przedszkolny
- Niemostów (gmina Cieszanów): szkoła podstawowa
- Niewistka (gmina Dydnia): szkoła podstawowa
- Obrzyn (gmina Dydnia): szkoła podstawowa
- Mielec: Medyczna Szkoła Policealna
- Mielec: Podkarpackie Centrum Kształcenia Ustawicznego
- Radymno: Centrum Kształcenia Zawodowego
- Oleszyce: Technikum nr 1
- Rzeszów: Szkoła Policealna nr 8
- Sanok: Szkoła Podstawowa nr 7