Na budowie bloku energetycznego w Krośnie rozpoczął się kolejny etap prac. Obejmuje on montaż elewacji zewnętrznej na powstającym budynku. Dzięki temu obiekt będzie miał estetyczny wygląd i zarazem efektywny energetycznie.
Prace montażowe elewacji potrwają około 3 tygodni. Po montażu najważniejszych urządzeń i elementów technologicznych całej instalacji nadszedł czas na kolejne prace budowlane. Aktualnie montowana jest elewacja, czyli ściany zewnętrzne obiektu, którą tworzą płyty warstwowe z wypełnieniem z wełny mineralnej.
Jest to materiał o wysokiej izolacji termicznej, odpowiedni dla budynku bloku energetycznego, odporny na warunki energetyczne i bardzo estetyczny. Na elewacji w kolorze popielatym znajdą się elementy w kolorach logotypu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHK) oraz logo spółki.
Elewacja jest już na hali rozładunkowej
– Elewacja zewnętrzna została zamontowana na części budynku, w tym m.in. na hali rozładunkowej oraz hali bunkrów – informuje Jan Guzik, dyrektor ds. technicznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym. – Po zakończeniu montażu płyt warstwowych planowane jest zamykanie całej konstrukcji dachem.
W ostatnim czasie na placu budowy bloku energetycznego wykonane zostały także fundamenty układu oczyszczania spalin i komina. W obrębie kotłowni zamontowany został podest na walczaku, podesty na kotle i ekonomizerze. Wykonane zostały prace związane z rurociągami i montażem zdmuchiwaczy.
Zdemontowany został dotychczas najbardziej widoczny element trwającej budowy, czyli żuraw wieżowy, aby ułatwić pracownikom realizację kolejnych prac instalacyjnych i drogowych, które wkrótce będą rozpoczynane.
Blok energetyczny największą inwestycją w historii KHK
– Budowa bloku energetycznego to największa inwestycja w dotychczasowej historii Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego – podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Jest ona ważna nie tylko dla nas, jako dla spółki, ale też dla lokalnych społeczności i okolicznych gmin, bo będzie mieć istotny wpływ na gospodarkę komunalną i zagospodarowanie odpadów w naszym regionie.