Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała 25 lipca, że resort złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, dostosowaną do nowego podwariantu wirusa. Szczepionka będzie jednak dostępna dopiero na przełomie września i października. Tymczasem kończy się termin przydatności obecnie dostępnych szczepionek, dostosowanych do poprzednich podwariantów Omikronu. 25 lipca, w całej Polsce zaszczepiło się jedynie 46 osób, na Podkarpaciu tylko 3 osoby. Powód? – Nie mamy szczepionek – słyszymy w rzeszowskim Medyku.
Natomiast dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, mówił kilka dni temu, że w ciągu ostatniego miesiąca obserwuje 10-krotny wzrost zachorowań na COVID-19.
– Wiele osób, które mają biegunkę, wymioty i bóle brzucha traktują to – zwłaszcza w czasie wakacji – jako objawy zatrucia pokarmowego i nie wykonują testów. Niestety, jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych – ostrzegł.
25 lipca na stronie resortu widniała liczba 339 osób zakażonych koronawirusem, na Podkarpaciu takich osób było 8.
Kończą się terminy ważności
Europejska Agencja Leków już 30 kwietnia 2024 r. wydała zalecenia dotyczące składu szczepionki przeciw COVID-19 na sezon 2024/2025 i uwzględnienie w niej podwariantu JN.1.
Polski rząd złożył zamówienie i póki co czeka na dostawy, które spodziewane są dopiero na przełomie września i października.
Jak wynika z komunikatu MZ z 24 lipca, szczepienia przeciw COVID-19 będą realizowane tylko do 31 sierpnia 2024 r. z uwagi na terminy ważności szczepionek pozostających w dyspozycji punktów szczepień: Nuvaxovid XBB.1.5. w dawce dla osób w wieku 12+ lat dw. 31.08.2024 r.; Comirnaty BA.4–5 dw. 31.07.2024 r.; Comirnaty w dawce dla dzieci Junior 5-11 lat dw. 31.08.2024 r.
„Od 31 sierpnia do czasu wydania nowych zaleceń przez ministra zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025, zapisy na wizyty i szczepienia nie będą wykonywane w podmiotach POZ oraz aptekach” – czytamy na stronie resortu.
Resort zdrowia zaleca, aby punkty szczepień dostosowały liczbę dostępnych terminów realizacji świadczenia w systemie centralnej e-rejestracji do aktualnych stanów posiadanych dawek szczepionek oraz ich terminów ważności.
Szczepionka przeciw COVID-19 finansowana od 1 października
25 lipca ukazało się też nowe obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra zdrowia.
Jak czytamy, szczepienia przeciw COVID-19 mają być finansowane od 1 października 2024 r. Drugą szczepionką zalecaną finansowaną przez ministra (od 1 września) jest szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).