Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Czy obok malowniczych stawów powstaną fabryki? Mieszkańcy są przerażeni

Malownicze stawy w Weryni w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu
Czy obok malowniczych stawów w Weryni powstaną fabryki? Tego obawiają się mieszkańcy. (Fot. Paweł Galek)

Kolonia we wsi Werynia to nie tylko jedno z najpiękniejszych miejsc w gminie Kolbuszowa. Bogata flora i fauna, urokliwe stawy i magiczny zespół pałacowo-parkowy – to tylko część atrakcji tego przysiółku. Tymczasem urzędnicy chcą przeznaczyć go pod… zabudowę produkcyjno-usługową. Nie zgadzają się na to okoliczni mieszkańcy.

Chodzi o grunty położone w pobliżu stawów w Weryni. Mieszkańcy wskazują, że są one chronione obszarem „Natura 2000”. Występują tam liczne legowiska ptactwa i zwierząt. Zabudowanie tych terenów może ograniczyć liczbę tych gatunków, a nawet ich wyginięcie.

Teren już jest zaśmiecany

Innym argumentem, który podnoszą mieszkańcy Weryni, jest fakt, że jest to teren zalewowy i warunki tam panujące nie pozwalają na wykorzystanie go pod zabudowę. Ludzie przekonują, że budowa obiektów produkcyjno-usługowych wpłynie na trakt wodny zasilający stawy i doprowadzi do zanieczyszczeń wód gruntowych. Już teraz – jak słyszymy – trwa zaśmiecanie tego obszaru. Oprócz gruzu składowane są tam m.in. plastiki, kable, złom i inne śmieci.

Budynki przemysłowe spowodowałyby znaczne natężenia hałasu, na co mieszkańcy też nie wyrażają zgody. Prognoza oddziaływania na środowisko, ich zdaniem, jest stronnicza i nie pokazuje faktycznego wpływu inwestycji na grunty rolne i domy.

Nasi rozmówcy krytykują też projekt przyszłej obwodnicy Kolbuszowej, która ma przechodzić w okolicach stawów w Weryni. Ich zdaniem, przedsięwzięcie to zdewastuje te tereny całkowicie.

Mieszkańcy Weryni: nie składamy broni

–  Przed wydaniem uchwaleniem studium i przed wydaniem decyzji środowiskowej, wydano pozwolenie na budowę. Trudno nam nie kryć oburzenia sposobem procedowania tej sprawy. Każdy zwykły mieszkaniec, który stara się o wybudowanie czegokolwiek musi się dostosować do wszystkich warunków i pełna kolejność musi zostać zachowana. O tutaj tej kolejności jako mieszkańcy nie widzimy – złości się Piotr Wielgosz, mieszkaniec Weryni.  

– Żyliśmy w niewiedzy do momentu, kiedy zaczęły być tam składowane gruzy pomieszane ze śmieciami i workami. Wtedy władze zareagowały na nasze pisma, bo samochód zabrał te śmieci, oczywiście tylko te wierzchnie. Te które były pod spodem… zmielono z tym gruzem. Właściciel działki, starostwo, też nie odpowiedział na żadne pismo, pozostawiono nas samych sobie. Ale nie składamy broni – dodaje pan Piotr.

Mieszkańcom Kolonii nikt nic nie powiedział

Mieszkańców poparła większość Rady Miejskiej w Kolbuszowej.

– Ci ludzie zainwestowali w domy po kilkaset tysięcy zł. Wybudowali się w pięknym miejscu. Tam naprawdę przyjemnie jest wyjść rano z filiżanką kawy czy herbatki, popatrzeć na piękny świat i poczuć cię na chwilę wolny od całego hejtu. Nikt nie powiedział mieszkańcom, że naprzeciwko wyrosną im budynki produkcyjne. Każdy ma prawo do: wolności, szczęścia, bezpieczeństwa i własności. Mieszkańcom Kolonii chce się to odebrać – uważa radny Mirosław Kaczmarczyk.

Co na to burmistrz Jan Zuba?

– Proszę zwrócić uwagę na to, że skargi te dotyczą nieruchomości należących do powiatu. Nie jest naszą powinnością decydować o tym, co starostwu wolno, a czego nie wolno. Pan Piotr zarzucił Urzędowi Miejskiemu, że nic nie robił przez te lata, kiedy pojawiły się tam problemy. To jest nieprawda – zaznaczył burmistrz.

Radni miejscy odrzucili co prawda studium zagospodarowania przestrzennego, który dotyczył zabudowania Kolonii, ale to nie koniec całej sprawy, a dopiero jej początek.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin