Patronem Szkoły Podstawowej w Boreczku, koło Sędziszowa Małopolskiego, został kapitan żeglugi wielkiej Leszek Wiktorowicz, który urodził się w tej miejscowości. Przy placówce odsłonięto tablicę pamiątkową. W uroczystości uczestniczył Mariusz Wiktorowicz, syn patrona szkoły, który na uroczystość przyjechał z Gdyni.
– Mój ojciec chodził do liceum w Sędziszowie Małopolskim – powiedział Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana wielkiej żeglugi Leszka Wiktorowicza. – W drugiej klasie uciekł do Trójmiasta. Rodzicom powiedział, że chce iść na morze. Był wszechstronnie wykształconym marynarzem.
Patronat podstawówce w Boreczku, Rada Miejska w Sędziszowie Młp. przyznała jeszcze 4 kwietnia br., ale oficjalne uroczystości przeniesiono na 14 września. Szkoła ma więc imię kapitana żeglugi wielkiej, mimo że od Morza Bałtyckiego dzieli ją ponad 600 kilometrów.
Leszek Wiktorowicz do szkoły w Boreczku chodził od 1944 roku. W miejscu, gdzie się urodził, obecnie to dom z numerem 1, jest tabliczka wspominająca tego wybitnego mieszkańca wsi.
Kapitan Wiktorowicz kształtował charaktery
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Boreczku podkreśla, że kapitan Wiktorowicz wiele zdziałał na rzecz wychowania młodzieży i kształtowania charakterów.
– Był to wymagający, ale i wyrozumiały, i pełen poczucia humoru nauczyciel – mówi Zofia Szybisty, wicedyrektor SP w Boreczku. – To świetny ambasador Polski.
Tablicę upamiętniającą kapitana Leszka Wiktorowicza, ufundował ks. proboszcz Daniel Kosiba z parafii Warzyce, k. Jasła. Wcześniej pełnił on posługę w parafii Borek Wielki i w Boreczku.
__________
Leszek Wiktorowicz w 1981 roku przejął nadzór nad budową „Daru Młodzieży”. Dowodził tym żaglowcem w czasie wielkiej, 9-miesiecznej wyprawy dookoła świata (1987 – 1988), m.in. wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Był autorem spektakularnego przejścia, pod pełnymi żaglami, pod mostem u wejścia do Sydney. Był komendantem „Daru Młodzieży” przez 25 lat.
Zmarł w wieku 73 lat, 24 czerwca 2010 roku, w Gdyni. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim. Od 2012 r. przyznawana jest Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Ustanowiono ją w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Ustanowili ją spadkobiercy kpt. ż. w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.