Tuż obok lotniska w Krośnie ma stanąć ponad 30-metrowy maszt operatora sieci Play. Niestety, o tej inwestycji nie została powiadomiona ani dyrekcja lotniska, ani okoliczni mieszkańcy. Katarzyna Bęben, prezes lotniska, mówi wprost: – To będzie zagrożenie dla pilotów szkoleniowych. Nie ma naszej zgody na stawianie takiej przeszkody dla samolotów i domagamy się ponownego rozpatrzenia wniosku firmy telefonii komórkowej o wydanie zezwolenia.
Rozpoczęto już prace przy fundamentach ponad 30-metrowego masztu sieci Play, który stanie na niewielkiej działce przy ul. Zręcińskiej, obok lotniska. Dopiero, gdy pojawili się robotnicy, mieszkańcy zauważyli, że dzieje się tam coś niepokojącego. Wcześniej ani oni, ani dyrekcja lotniska, nie byli informowani o planowanej inwestycji. Okazuje się, że maszt z kilkunastoma antenami wybudowany będzie w terenie usługowym, sąsiadującym z warsztatem samochodowy, i myjnią. Obok jest sklep i domy oraz lotnisko.
– Ten maszt będzie przeszkodą lotniczą – powiedziała nam prezes krośnieńskiego lotniska Katarzyna Bęben. – Zagrozi bezpiecznemu. Odwołaliśmy się 1 marca od decyzji Urzędu Miasta w Krośnie, która zezwala na zamontowanie wysokiej wieży telefonii komórkowej tuż przy lotnisku. Ale dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Sprawę zgłosiliśmy też do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Masz ma być zgłoszony do rejestru przeszkód lotniczych i odpowiednio oznakowany.
Maszt obok lotniska w Krośnie utrudni niskie przeloty
Szefowa krośnieńskiego lotniska dodaje, że na krośnieńskim lotnisku odbywają się niskie przeloty szybowców. Gdy dojdzie do awarii samolotu, to maszt stanie się sporym utrudnieniem w bezpiecznych manewrach związanym z awaryjnym lądowaniem.
Również Jarosław Grabias, pełnomocnik właścicieli sąsiedniej nieruchomości, podkreśla, że właściciele domów czują się pominięci w postępowaniu administracyjnym dotyczącym tej sprawy.
– Nie wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem – twierdzi adwokat. – Jeśli maszt zostałby uszkodzony lub się przewróci to spadnie na jedna z okolicznych działek, a gdy dojdzie do wypadku samolotu czy szybowca, to skutki tych zdarzeń odczują mieszkańcy.
Jednocześnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis, z którego wynika, że w najbliższej okolicy lotniska nie mogą powstawać budynki wyższe niż 10 metrów. Ratusz tłumaczy jednak, że dopuszczona jest realizacja urządzeń i sieci infrastruktury technicznej.
Ze strony przedstawicieli lotniska oraz najbliższych mieszkańców pada zarzut, że zostali wykluczeni z postępowania administracyjnego choć są zainteresowanymi stronami, z którymi władze Krosna oraz operator telefonii komórkowej powinni rozmawiać. Do Urzędu Miasta trafił wniosek o ponowne rozpatrzenie postępowania, a do krośnieńskiej prokuratury złożono powiadomienie o możliwości złamania prawa.
Inwestor: spełnimy restrykcyjne normy
Do naszej redakcji dotarło stanowisko spółki ds. inwestycji w Krośnie przy ul. Zręcińskiej.
– Stacja bazowa realizowana jest na podstawie ostatecznego pozwolenia na budowę wydanego w ramach postępowania administracyjnego, w którym to organ prowadzący określa strony postępowania – wyjaśnia Paweł Antończyk, ekspert ds. Public Affairs w spółce P4.
– Inwestycje realizowane przez P4 prowadzone są zgodnie z wymogami prawa i z zachowaniem wszelkich norm określonych przepisami budowlanymi i środowiskowymi. Wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcje normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone m.in. w rozporządzeniu ministra zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu, które przeprowadza akredytowane laboratorium – mówi.
W stanowisku można też przeczytać, że: „Stacje bazowe telefonii komórkowej są bezpiecznie instalowane na obiektach lotniskowych i w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Dotyczy to zarówno dużych portów lotniczych, jak i mniejszych lotnisk w Polsce. Lokalizacja stacji bazowej przy ul. Zręcińskiej znajduje się w odległości ok. 500 metrów od podejść do pasów startowych lotniska Krosno i spełnia określone prawem wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla ruchu lotniczego. Ponadto uzyskała akceptację szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP w zakresie bezpieczeństwa dla ruchu lotniczego państwowych statków powietrznych”.