Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Mieszkańcy Soniny od lat walczą o chodnik. – Jest niebezpiecznie, będzie jeszcze gorzej

Trasę 1541R mieszkańcy Soniny nazywają „ostatnią drogą powiatową bez chodnika”. (Fot. zdjęcie Czytelnika)

Mieszkańcy Soniny nazywają ją „ostatnią drogą powiatową bez chodnika”. Kilometrowy odcinek biegnie przez centrum wsi i prowadzi do Łańcuta. – To naturalna trasa w kierunku miasta. Już teraz jest niebezpieczna, boimy się, że po wybudowaniu łącznika A4 z drogą krajową 94 będzie jeszcze gorzej – mówią mieszkańcy, którzy od lat walczą o chodnik.

– Można powiedzieć, że staramy się o niego od zawsze – mówi Piotr, mieszkaniec Soniny. – Jakieś konkrety pojawiły w 2016 roku, kiedy powstał pierwszy projekt rozbudowy drogi 1541R. Byli geodeci w terenie i wydawało się, że to już niedługo. Później, pomimo tego, że na każdym zebraniu wiejskim mieszkańcy mówili o tej drodze, temat w starostwie przycichł.

Kolejną szansą miał być 2021 rok, kiedy to pojawił się plan żeby zbudować chodnik bez rozbudowy drogi. – To też nie doszło do skutku. A teraz mamy 2023 rok i zaczynamy od zera, od drugiego projektu na chodnik i przebudowę. Stąd nasza petycja i to, że nie poprzestajemy na ustnych zapewnieniach, tylko żądamy dokumentu potwierdzającego, że taki faktycznie będzie kierunek.

Tysiące osób narażonych na niebezpieczeństwo

Petycję do Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia złożyli w marcu. Podpisało się pod nią ok. 220 osób. Najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo.

– Prośbę o budowę chodnika motywujemy dużym natężeniem ruchu pieszych i samochodów na wskazanej drodze. Możemy przewidywać, że ruch jeszcze znacząco wzrośnie, gdy zostanie wybudowany łącznik A4 z drogą krajową 94, ponieważ wtedy droga 1541R będzie najkrótszą trasą prowadzącą z Wysokiej czy Markowej w kierunku łącznika – piszą.

Dodają, że Łańcut jest niedaleko, dlatego sporo mieszkańców pokonuje tę trasę pieszo. Kolejny argument to gęstość zabudowy. Przy liczącym nieco ponad kilometr odcinku jest ok. 250 domów.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Jasionce będzie hałas, wyburzą dwa bloki. Mieszkańcy: władza zrujnuje nasze życie!

– Możemy przyjąć, że prawie 1000 pieszych z tych domów jest pozbawionych bezpiecznej możliwości poruszania się. Korzystają z niej też inni mieszkańcy Soniny (3,5 tyś. osób), jak i inni mieszkańcy powiatu np. z Wysokiej czy Markowej – czytamy w petycji.

Ruch na tej drodze znacząco wzrośnie, gdy zostanie wybudowany łącznik A4 z drogą krajową 94 – przewidują mieszkańcy Soniny. DO petycji dołączyli mapkę.

Sonina czeka na decyzję radnych

Mieszkańcy Soniny chcieliby, żeby budowę chodnika uwzględnić w przyszłorocznym budżecie powiatu łańcuckiego. Już teraz wiadomo, że do tego czasu rozpoczęcie inwestycji raczej nie będzie możliwe. Mieszkańcy widzą jednak światełko w tunelu. Ich starania pod koniec marca dostrzeżono na Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Łańcuckiego.

– Na posiedzeniu komisji większością głosów, zostało przyjęte stanowisko w sprawie budowy chodnika i modernizacji pętli Sonińskiej – napisał po spotkaniu radny Zbigniew Grad.

I przedstawił pismo, które uznaje petycję mieszkańców za zasadną. Jest równocześnie wnioskiem skierowanym do Rady Powiatu o podjęcie dalszych działań w celu poprawy bezpieczeństwa.

– To jest dla nas jakiś sukces, bo coś w temacie rusza – mówi nasz rozmówca z Soniny. – Otrzymaliśmy zapewnienie, że Starostwo uzyska wsparcie z Gminy Łańcut na nowy projekt drogi, który powinien powstać do maja 2024 r. Dopiero po uzyskaniu projektu i jego akceptacji w 2024 roku Starostwo Łańcuckie mogłoby starać się o dofinansowanie. Wtedy sama budowa była by możliwa w 2025 roku – przynajmniej tak nam to przedstawiono. Czekamy teraz na obrady Rady Powiatu. Chcielibyśmy żeby radni zagłosowali na „tak” i zapewnili nas odpowiednią uchwałą, że przedstawiony nam plan jest dla władz wiążący – mówi Piotr.

Czy tak się stanie przekonamy się pod koniec miesiąca, kiedy zbiorą się radni powiatu łańcuckiego.

__________

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Droga bez chodnika biegnie przez centrum Soniny. Prowadzi w kierunku Łańcuta. (Fot. Czytelnik z Soniny)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin