Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Niepełnosprawni nadal walczą o godne życie

Nasz kraj od wielu lat jest członkiem UE, a najsłabsza grupa społeczna, osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, muszą wychodzić na ulice i protestować, żebrać o godne życie, o przetrwanie – mówi Iwona Hartwich, posłanka na Sejm RP,  liderka protestów Osób z Niepełnosprawnościami. Społeczniczka, tuż po środowym proteście przed sejmem, zapowiada kolejny.

– Spotykamy się we wrześniu, na Ogólnopolskim Proteście Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin. Już dziś zapraszamy. Jednym z naszych postulatów jest podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Projekt obywatelskiej ustawy, który podpisało 200 tys. obywateli jest w Sejmie, żądamy jego procedowania – mówi Super Nowościom.

To świadczenie nic nie rozwiązuje 

Protest niepełnosprawnych jest pokłosiem forsowanej przez rząd ustawy o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami, którego kwota ma sięgać od ponad 600 zł do prawie 3,5 tys. zł brutto miesięcznie.

– To świadczenie nic nie rozwiązuje. Rząd PiS, wygasza świadczenie pielęgnacyjne, w kwocie 2 458 zł dla rodziców dzieci po 18. roku życia, dzieci ciężko chorych od urodzenia – mówi Iwona Hartwich.

– Rząd kompletnie wykluczył z pomocy starszych rodziców, 50/60/70 letnich, którzy nie pójdą przecież do pracy, nie skorzystają z nowych rozwiązań, zostaną więc na świadczeniu pielęgnacyjnym, a ich dorosłe, niepełnosprawne dzieci, pozostaną na głodowej – 1 445 zł, rencie socjalnej (48 zł dziennie). 

Posłanka dodaje, że w projekcie ustawy powstał podział rodziców na do i po 18. roku życia.

Rodzic dziecka do 18. r.ż. będzie mógł pracować bez ograniczeń, po 18. r.ż., nie …i pozostanie bez pomocy państwa. Po 18. r.ż. rodzicowi odbiera się świadczenie pielęgnacyjne.

– Ustawa zrobiona jest na kolanie.  Nie ma w niej słowa o asystencji, a to jest kluczowe aby rodzic mógł podjąć wysiłek oddania świadczenia pielęgnacyjnego i wejścia na rynek pracy na cały etat, inaczej jest stratny. Tak więc, mało kto skorzysta z tej propozycji – kończy.

Iwona Hartwich, posłanka na Sejm RP, liderka protestów Osób z Niepełnosprawnościami
Iwona Hartwich, posłanka na Sejm RP,  liderka protestów Osób z Niepełnosprawnościami (Fot. archiwum I.Hartwich).

Wszystko na NIE w ustawie o świadczeniu wspierającym

– Czy rodzice osób niepełnosprawnych po 18. roku życia będą mogli dorobić?

– Nie (podział tylko do 18. r.ż.).

– Czy rodzice pozostający na świadczeniu pielęgnacyjnym, którzy nie mogą pracować, dostaną jakąkolwiek pomoc od rządu np. wyższe świadczenie?

– Nie.

– Czy osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji, które nie przejdą na świadczenie wspierające dostaną pomoc od rządu PiS?

– Nie.

– Czy opiekunowie osób z niepełnosprawnością po 18. r.ż. będą mogli pobierać więcej niż jedno świadczenie, mając więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością?  

– Nie (podział dostaną tylko rodzice  dzieci do 18. r.ż.).

– Czy znana jest skala na podstawie, której będzie wypłacane nowe świadczenie?

– Nie.

– Czy ustawa zapewnia szeroką dostępność do asystentów, kiedy opiekun ewentualnie zdecyduje się zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego i podejmie pracę?

– Nie.

Jakie rozwiązania Wy Państwo proponujecie w Waszym projekcie obywatelskim? – Jest w Sejmie złożony projekt obywatelski aby podnieść rentę socjalną dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, do najniższej krajowej. Projekt mojego autorstwa, zebraliśmy pod nim 200 tys. podpisów – mówi Iwona Hartwich. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin