Od stycznia 2024 roku będziemy mieć nowe dowody osobiste. Polacy nie będą już musieli wypełniać papierowych formularzy, aby złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Można go składać w formie cyfrowej i podpisać na specjalnie do tego przeznaczonym urządzeniu, tzw. signature pad. Te zmiany wynikają z ustawy o mObywatelu. Co jeszcze się zmieni?
Dotąd, żeby złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, trzeba było osobiście odwiedzić właściwy urząd miasta lub gminy. Tam składało się papierowy formularz z dołączonymi do niego zdjęciami. Teraz będzie inaczej.
Wnioski o dowód osobisty online
Nie trzeba będzie już fatygować się do urzędu. Wniosek o dokument od stycznia 2024 r. można będzie złożyć online. Również odbiór dowodu będzie odbywał się drogą internetową. Zostanie zatwierdzony naszym podpisem elektronicznym.
Inaczej będzie wyglądała także procedura unieważnienia dowodu osobistego. Dotąd tracił on ważność, gdy został fizycznie uszkodzony. Chodzi o zdjęcie i znak holograficzny. Po zmianie przepisów gminy będą miały obowiązek unieważnić go w Rejestrze Dowodów Osobistych, poprzez umieszczenie w nim daty i przyczyny unieważnienia dowodu.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się już projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wzoru dowodu osobistego. Jak też jego wydawania i odbioru oraz utraty dowodu tożsamości. Dotyczy to też uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Przy składaniu wniosku w formie elektronicznej dzięki tzw. singnature pad, możliwe będzie odwzorowanie podpisu własnoręcznego osoby, która stara się o taki dokument tożsamości.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że: „ustawa o aplikacji mObwatel wprowadziła szereg modyfikacji istotnych dla optymalnej obsługi obywatela. Dzięki temu dojdzie do dalszej informatyzacji procesów w obszarze dowodów osobistych, w tym związanych z procedurą wydania dowodu osobistego”.
Dowody osobiste będą bardziej bezpieczne
Nowe dowody osobiste zawierają odciski palców oraz podpis posiadacza takiego dokumentu tożsamości. Dzięki temu dowody osobiste są bardziej bezpieczne.
Okres ważności nowych dowodów osobistych:
- 10 lat – dla osób od 12. roku życia
- 5 lat – dla osób do 12. roku życia
- 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców
Nowe dowody. Ważne informacje:
- Jeśli Twój dowód osobisty nadal jest ważny – nie musisz go wymieniać
- Złożenie wniosku o dowód osobisty (pobranie odcisków palców) oraz odbiór dokumentu (potwierdzenie tożsamości) wymaga wizyty w urzędzie
- Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 12 lat, wniosek o dowód dla córki lub syna możesz złożyć elektronicznie
Odciski palców są w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Nie pobiera się ich od:
- dzieci poniżej 12. r. życia
- osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe
- Odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie w celu wydania dowodu osobistego
- Podpis jest w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia. Podpisu nie będzie w dowodzie osoby, która nie może złożyć podpisu
- Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie: www.edowod.gov.pl