Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Pobierasz 500 plus? Ostatni moment na złożenie wniosku

Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Archiwum)

Pobierasz 500 plus i nie chcesz mieć przerwy w wypłacie świadczenia? Sprawdź czy złożyłeś wniosek. Jeśli nie – złóż go najpóźniej do końca czerwca br., w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+”, na nowy okres świadczeniowy 2023/2024, przyjmuje już od od 1 lutego 2023 r. 

Na Podkarpaciu złożono już 227 tys. takich wniosków.

– Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Każdy prawidłowo złożony do 30 kwietnia wniosek sprawił, że zachowana była ciągłość wypłat świadczenia. To znaczy, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca.

Zdarzają się jednak sytuacje, że osoby zapomniały złożyć wniosek i zrobią to dopiero w lipcu. W takim przypadku za czerwiec świadczenie nie będzie wypłacone.

– Warto sprawdzić czy złożyliśmy już wniosek. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, aplikacji mZUS, eWizyty lub odwiedzić dowolną placówkę ZUS – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek: 

  • w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca;
  • w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Rodzice, którym dopiero urodziło się dziecko mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli dotrzymają terminu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Wnioski o 500 plus tylko elektronicznie 

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” przysługuje rodzicom i opiekunom, niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. 

– Wnioski o 500 plus możemy składać wyłącznie w formie elektronicznej. Można to zrobić za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej większości polskich banków oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store – przypomina rzecznik.

Aplikacja mZUS ułatwia i przyspiesza wypełnianie wniosku o świadczenie. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał 500 plus, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane oraz terminy zrealizowanych wypłat. 

Błędy we wnioskach 500 plus

Rodzice powinni zwracać uwagę, czy wniosek jest wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów. Jeśli wniosek jest niepoprawnie wypełniony to trzeba go zweryfikować, a to wpływa na wydłużenie  czasu załatwienia sprawy i wypłatę świadczenia.

– Z wniosków, które napłynęły dotychczas  widzimy, że błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców.

Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy. Z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko.

– Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego, a także numer PESEL dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia – dodaje rzecznik.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin