REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Niespodziewane odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dr Michał Głowacz i mgr Marcin Szpila z Uniwersytetu Rzeszowskiego w trakcie prac archeologicznych na Podkarpaciu
Dr Michał Głowacz i mgr Marcin Szpila podczas eksploracji grobu odkrytego w Orłach. (Fot. archiwum URz)

Zakończyły się archeologiczne prace wykopaliskowe w Orłach, w powiecie przemyskim. W trakcie blisko sześciu tygodni badacze i studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali wielu interesujących i niespodziewanych odkryć.

Jednym z najciekawszych efektów badań była identyfikacja grobu niszowego kultury ceramiki sznurowej datowanego na III tys. przed Chrystusem. Wewnątrz tego obiektu, na głębokości blisko dwóch metrów, natrafiono na szkielety dwóch osób, ułożonych w pozycji skurczonej. Zmarłym towarzyszyły dary grobowe: naczynia ceramiczne, siekierki, dłuto kościane i inne przedmioty.

Materiały archeologiczne i bioarcheologiczne, które znaleziono w powiecie przemyskim poddane teraz zostaną specjalistycznym analizom laboratoryjnym. Archeolodzy wrócą do Orłów w przyszłym sezonie. Planują wtedy równoczesne badania na oddalonym o kilkaset metrów stanowisku w Hnatkowicach.

Przeprowadzenie badań w Orłach było możliwe dzięki uprzejmości Zbigniewa Hałuszki, właściciela gruntów, w obrębie których znajduje się stanowisko archeologiczne. Naukowcom z Uniwersytetu Rzeszowskiego pomógł też wójt gminy Orły, Bogusław Słabicki. Badacze dziękują również za współpracę służbie konserwatorskiej: Beacie Kot – Podkarpackiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków oraz Małgorzacie Pałeczce. Osobne słowa uznania kierują w stronę wszystkich sympatyków dziejów minionych, którzy chętnie odwiedzali teren badań i zadawali ciekawe pytania.

Tegoroczne odkrycia w Orłach są istotne nie tylko z perspektywy naukowej, konserwatorskiej, ale mają one również olbrzymi walor społeczny. Znacząco poszerzają wiedzę na temat egzystencji ludzkich populacji na terenie pogranicza Wysoczyzny Kańczuckiej i Doliny Dolnego Sanu na przestrzeni kilku tysięcy lat.

Odkrycie archeologiczne w Orłach, w powiecie przemyskim
Dno grobu niszowego z III tys. przed Chrystusem odkrytego w powiecie przemyskim przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego. (Fot. archiwum URz)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin