Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Pięć uchwał o niewygaszaniu mandatów przemyskim radnym

Przemyski ratusz.
Ratusz w Przemyślu. (Fot. Wikipedia)

Większością głosów przemyscy radni podjęli na ostatniej sesji Rady Miasta uchwały o niewygaszaniu mandatów pięciu swoim kolegom. Wątpliwości budziło miejsce zamieszkania niektórych z nich.

Na wniosek wojewody Ewy Leniart komisja wniosków i petycji Rady Miejskiej Przemyśla zajęła się sprawami pięciu radnych miejskich. Wobec Wojciecha Błachowicza (klub PO) grupa radnych, czyli szef klubu PiS Maciej Kamiński, jego klubowy kolega Andrzej Berestecki, a także przewodniczący klubu Nasz Przemyśl, Janusz Zapotocki, oraz trójka radnych niezależnych – Grażyna Stojak, Jerzy Krużel (dawniej klub KO) i Monika Kamińska (dawniej klub Kukiz’15), złożyli projekt uchwały o wygaszeniu mu mandatu i wniosek o sesję nadzwyczajną w tej sprawie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podwyżek opłat za parkowanie w Przemyślu nie będzie, ale cyrk z radnymi trwa

Sesja odbyła się 20 lutego, radni Błachowiczowi mandatu nie wygasili, a wnioskodawcy napisali o tym do wojewody Ewy Leniart. Tej sprawa była znana, nie tylko w kwestii radnego Błachowicza, ale także pozostałych czterech, to jest Daniela Dryniaka i Wojciecha Rzeszutki z klubu PiS, Tomasza Kulawika z klubu Nasz Przemyśl oraz Mirosława Majkowskiego z klubu Wspólnie dla Przemyśla.

Wobec wszystkich wojewoda nakazała zbadanie kwestii tego czy ich „centrum życiowe” znajduje się w Przemyślu i rozpatrzenie na sesji Rady Miejskiej. Szef komisji wniosków i petycji Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla) przedstawił na sesji pięć projektów uchwał mówiących o niewygaszaniu mandatów poszczególnym radnym, gdyż – jak stwierdziła komisja – nie ma ku temu przesłanek.

Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl) upierał się, by głosowaniu poddać tylko uchwałę dotycząca Wojciecha Błachowicza. Motywował to tym, że sprawa tego radnego była dokładnie badana, natomiast na ustalenia w sprawie pozostałych czterech komisja miała zbyt mało czasu.

– To może skutkować tym, że wojewoda uchyli podjęte przez Radę uchwały – prorokował.

Większość przemyskich radnych uznała jednak, że warto procedować wszystkie pięć projektów uchwał. W przypadku uchwały o niewygaszaniu mandatu Błachowiczowi wnioskujący wcześniej o to, by mandat mu wygasić, byli przeciwni, podczas głosowań dotyczących pozostałych radnych, nie brali w nich udziału. Finalnie podjęto 5 uchwał o niewygaszaniu mandatów Błachowiczowi, Dryniakowi, Rzeszutce, Kulawikowi i Majkowskiemu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin