REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Buspasy w Rzeszowie tylko dla autobusów? Konrad Fiołek planuje usunięcie „1+2”

W Rzeszowie na buspasach obowiązuje zasada 1 + 2
Prezydent Konrad Fijołek chce zniesienia opcji „1+2”, która umożliwia kierowcom osobówek podróżowanie buspasami w Rzeszowie. (Fot. WIt Hadło)

Prezydent planuje w Rzeszowie spore zmiany na ulicach. Być może już niedługo buspasy będą w większości dostępne głównie dla autobusów: – Nie powiem dokładnie, ale myślę, że jak będziemy malować pasy na jezdni na wiosnę, to nie będziemy już malować znaku „1+2” – zdradził Konrad Fijołek.

Podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Baranówka w Rzeszowie, apelowano aby skrócić czas obowiązywania buspasów. Ale prezydent ma na ten temat odmienne zdanie.

– Po rozmowach z naszymi kierowcami MPK i po zrobieniu monitoringu na terenie miasta, postanowiłem, że zrobimy odwrotnie i wydłużymy godziny buspasów  – powiedział w środę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Usunięcie opcji „1+2” z buspasów w Rzeszowie

Ale na tym nie koniec. Prezydent Rzeszowa chce zniesienia opcji „1+2”, która umożliwia kierowcom osobówek podróżowanie buspasami w godzinach ich obowiązywania. Oprócz tego zamierza jej czas wydłużyć i „zrobić więcej buspasów”.

– To wszystko wszakże będzie wynikać z diagnozy, którą przygotowujemy pod kątem planu zrównoważonej mobilności miejskiej – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Jednak żadna zmiana nie nastąpi, zanim nie potwierdzi jej diagnoza i badanie naukowe.

– Jak rekomendacje pojawią się oficjalnie, to będziemy je wdrażać – obiecuje Konrad Fijołek. Kiedy dokładnie? – Plan zrównoważonej mobilności miejskie chcemy uchwalić w połowie przyszłego roku – zapowiada.

Co do zmian na buspasach, to mają one być realizowane szybciej.

– Nie powiem dokładnie, ale myślę, że jak będziemy malować pasy na jezdni na wiosnę, to nie będziemy już malować znaku „1+2” – zdradził Konrad Fijołek.

Konrad Fijołek: nie zrobimy od razu armagedonu

Co do rozszerzania godzin obowiązywania buspasów na innych porach dnia, prezydent Fijołek jest ostrożny.

– Musimy do tego przyzwyczaić naszych obywateli. Na razie je wydłużymy i zniesiemy „1+2”. a później, być może, jak mamy takie oczekiwania społeczne, to już w to graj temu, co myślę – przyznał prezydent Rzeszowa. – Ale musimy do tego ludzi przygotować, nie robić im od razu armagedonu – dodaje.

Będą kary za jazdę po buspasach w Rzeszowie?

Prezydent ma też nadzieję, że zmiany nie będą tylko na ulicach, czy znakach drogowych, ale będą realne.

– Moim marzeniem jest, abyśmy w tej nowej perspektywie finansowej, mogli założyć kamery amperowe na buspasach i monitorować przejazdy, dzięki czemu prewencyjnie uprzedzimy kierowców, aby na buspasy nie wjeżdżać – zaznacza Konrad Fijołek. 

I jest głęboko przekonany, że kary zadziałają. Za przykład podał siebie, jak kiedyś otrzymał karę 200 euro mandatu za wjazd na buspasy. 

– Nie wiedziałem, że nie mogę, bo oczywiście nie patrzyłem na znaki. Po jakimś czasem przyszły dwa mandaciki i musiałem zapłacić, ponieważ była identyfikacja rejestracji z kierowcą. Myślę, że u nas do tego też dojdziemy, jeśli chcemy robić porządek na terenie miasta i zachęcać do publicznego transportu – zwierzył się prezydent Rzeszowa.

_____

ZOBACZ TAKŻE: Wiadukt w centrum Rzeszowa budzi kontrowersje. Miasto na razie nie zamierza się wycofać

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin