REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Co się dzieje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie? Mamy odpowiedzi

Operacja robotem da Vinci w szpitalu w Rzeszowie.
Tylko w pierwszej połowie 2023 r. w USK w Rzeszowie, wykonano ponad 200 operacji z zastosowaniem robota Da Vinci. Do końca roku w planach jest wykonanie około 200 kolejnych, co będzie podwojeniem liczby operacji w porównaniu z poprzednim rokiem. (Fot. archiwum szpitala)

Czy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie są nieprawidłowości? Radny Jacek Kotula zadaje pytania, szpital odpowiada.

Pod koniec tygodnia Jacek Kotula, kontrowersyjny radny sejmiku województwa podkarpackiego, zwołał konferencje przed Uniwersytetem Rzeszowski. Miała jeden cel – publiczne zadanie pytań, które go nurtują, a które dotyczą, nieprawidłowości i podejrzanych według niego działań, podejmowanych przez dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. 

Swoje pytania Jacek Kotula skierował przede wszystkim do organu założycielskiego, czyli UR, w osobie rektora, prof. dr hab. Sylwestra Czopka. Zwracał się do niego kilkukrotnie.

O co konkretnie pytał? Zaczął od robota da Vinci, który od dawna go niepokoił. Tyle że teraz chciał się dowiedzieć kto będzie nim operował skoro w rzeszowskim szpitalu nie będzie już dr n. med. Pawła Wisza, kierownika Podkarpackiego Centrum Robotyki.

Litania szczegółowych pytań dotyczących Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie

Lista szczegółowych pytań, które radny Jacek Kotula zadał władzom Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 1. Czy to prawda, że dr Paweł Wisz złożył rezygnację? Kiedy Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozwiązał współpracę z dr. Wiszem? Kto teraz będzie operował?
 2. Czy to prawda że zwolniony dr Wisz złożył zawiadomienie do prokuratury, z którego wynika, że dr Ławiński dopuszczał się fałszowania dokumentacji medycznej w celu niezgodnego z prawem rozliczenia procedur robotycznych z NFZ i pobraniu nienależnych szpitalowi pieniędzy z funduszu?
 3. Czy prokuratura wystąpiła z żądaniem z art. 155 KK (nieumyślne spowodowanie śmierci)  i art. 275 (posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości), w związku z leczeniem pacjentki na oddziale gastroenterologii?
 4. Czy z pracy zrezygnowali lekarze kliniki hematologii i z jakiego powodu? Ilu z nich? Ilu pracuje? Jak działa klinika?
 5. Czy prawdą jest, że w szpitalu nie ma kierownika izby przyjęć, od kiedy, dlaczego?
 6. Czy zdarzają się dni, że nie ma obsady lekarskiej na izbie przyjęć i inni lekarze pełniący dyżury na innych oddziałach zajmują się pacjentami z izby przyjęć? Czy nie zagraża to życiu i zdrowiu pacjentów izby przyjęć?

 Na koniec radny Jacek Kotula przypomniał, że ma sądowy zakaz mówienia na temat tego szpitala,. Poskarżył się, nie mogąc zadawać niewygodnych pytań, czuje się jak na Białorusi lub w Korei i zaapelował do senatu uczelni, by zainteresował się tym co dzieje się w podległym uniwersytetowi szpitalu.

Czy obawy Jacka Kotuli są słuszne? Szpital odpowiada na pytania

My pytania przesłaliśmy do dyrekcji szpitala przy Szopena w Rzeszowie, która najlepiej powinna znać sytuację. Oto co w imieniu dyrektora odpowiedział Andrzej Sroka, rzecznik prasowy placówki.

 1. Dr n. med. Paweł Wisz nie złożył rezygnacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) jest zatrudniony na podstawie umowy kontaktowej, której warunki zostały wypowiedziane w dniu 24 lipca 2023 roku (obowiązuje miesięczny termin wypowiedzenia).  Wszystkie operacje z wykorzystaniem robota da Vinci są wykonywane na bieżąco. W tym momencie są 3 certyfikowane zespoły: urologiczny, ginekologiczny i chirurgiczny. Prostatektomia radykalna (procedura urologiczna) w asyście robota da Vinci wykonywana jest przez dr n. med. Janusza Ławińskiego, kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektora USK w Rzeszowie. Niebawem w Szpitalu będzie drugi urolog, operator robota.
 2. Nie mamy informacji personalnych na temat osoby, która zawiadomiła prokuraturę w tej sprawie. Nie udzielamy informacji na temat przedmiotu toczącej się sprawy. W dniu 12 i 13 lipca 2023 roku, prokuratura otrzymała od Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wskazane dokumenty, trwa ich analiza. Szpital ściśle współpracuje z prokuraturą w celu wyjaśnienia  sprawy.
 3. Nie mam informacji, o jaką pacjentkę chodzi. Szpital, na odpowiednie wnioski, od odpowiednich organów, zawsze, rzetelnie, udziela wszystkich informacji.
 4. Klinika Hematologii pracuje w normalny sposób; wszyscy zatrudnieni lekarze są w pracy. 31 lipca 2023 roku, 8 lekarzy-hematologów złożyło wypowiedzenia. Trwają rozmowy dyrekcji z lekarzami. Pierwsza tura rozmów, rokuje pozytywne i szybkie zakończenie sprawy.
 5. Od kilku lat Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie, nie ma kierownika Izby Przyjęć. Za grafik i kadrę, która pracuje w Izbie Przyjęć odpowiada dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. Konkurs na kierownika Izby Przyjęć był ogłaszany wielokrotnie. Za każdym razem nie został rozstrzygnięty.  Z dniem 2 sierpnia b.r., na stronie internetowej szpitala została ponowiona oferta pracy – „Lekarz na stanowisko kierownika Izby Przyjęć”.
 6. Nie jest prawdą, że zdarzają się dni bez obsady lekarskiej w Izbie Przyjęć. Pracuje tu doświadczony Personel, który każdorazowo ocenia stan osoby, która pojawia się w Izbie Przyjęć, a następnie informuje konkretnego lekarza-specjalistę. Podkreślę, że USK w Rzeszowie jest szpitalem onkologicznym i pacjenci są przyjmowani w trybie planowym. Problem obsady Izby Przyjęć, to temat który dotyczy większości szpitali w kraju. Według danych GUS, w Polsce brakuje około 50 tysięcy lekarzy.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin