Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Jak podbijano kosmos, po co są roboty? Dziecięcy Uniwersytet Techniczny startuje z zapisami

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytety Technicznego w Rzeszowie.
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny zaprasza dzieciaki na bezpłatne zajęcia. (Fot. FB/Dziecięcy Uniwersytet Techniczny)

Jak podbijano kosmos, po co są roboty, jak wygląda nasze ciało od środka? – te pytania często zadają rodzicom najmłodsi. Ale już nie musimy sami szukać na nie odpowiedzi, zrobią to za nas wykładowcy z Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Rekrutacja na bezpłatne zajęcia w Rzeszowie dla dzieci w wieku od 7-12 lat właśnie się rozpoczęła.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) przez lata zyskał uznanie zarówno dzieci jak i rodziców, a zapisy na zajęcia wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To tam najmłodsi mogą zobaczyć, że nauka nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem. Wręcz przeciwnie – może być świetną zabawą.

Roboty, ciało, kosmos…

W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób. Harmonogram DUT przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. W ich trakcie dzieci odbędą kosmiczną podróż w nieznane, dowiedzą się kiedy i jak rozpoczęła się misja podboju kosmosu, co do tej pory zostało w kosmos wysłane i jak zostać członkiem takiej misji.

Przeniosą się też do świata robotów, zobaczą jak robotyka zmienia otaczający nas świat. Będą dyskutować o wadach, zaletach i zagrożeniach płynących z tego świata. Będą miały też okazję zajrzeć w głąb siebie, przyjrzeć się ciału od środka i pokonać taką samą trasę, którymi na co dzień przemieszczają się spożywane pokarmy, wdychane przez nas powietrze czy nawet generowany przez nasze neurony prąd. Dowiedzą się jak groźny może być tlen oraz jaki ma on wpływ na żywność czy produkty kosmetyczne.

W nadchodzącym semestrze w Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym zaplanowano też półtoragodzinne warsztaty. Na zajęciach geograficznych dzieci przyjrzą się ukształtowaniu powierzchni za pomocą multimedialnej piaskownicy, a dzięki teleskopowi słonecznemu zaobserwują powierzchnię oświetlającej nas gwiazdy.

Będą też warsztaty pszczelarskie. Bedzie można się na nich dowiedzieć w jaki sposób struktura plastra miodu wykorzystywana jest w budownictwie czy przemyśle samochodowym. Dzieci zbudują również swój plaster, poznając przy tym jego właściwości i zastosowanie.

Uczestnicy wykładów otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. A dla tych, którzy wezmą udział w warsztatach przygotowany jest „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie. Zapisy przez Internet

Wszystkie zajęcia na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w Rzeszowie są bezpłatne. Odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rodzice mogą zapisywać dzieci na zajęcia poprzez stronę DUT: www.dolinawiedzy.pl/dut.

Rejestracja będzie aktywna od 18 września od godz. 10 do 25 września 2023 r. (włącznie). Po tym terminie odbędzie się losowanie dzieci, które dostały się na zajęcia w nadchodzącym semestrze. 27 września wyniki rekrutacji będą dostępne na koncie użytkownika.

Organizatorem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, a partnerem głównym Uniwersytet Rzeszowski.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin