REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

KSW nr 2 ma pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, które powstanie przy szpitalu wojewódzkim w Rzeszowie
Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej będzie mogła rozpocząć się w 2026 roku. (

Wielkimi krokami zbliża się budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie ma już pozwolenie na jego budowę, a jeszcze w tym tygodniu dostanie ostatnie części przygotowywanego projektu.

PCMDz to potężna inwestycja, która jest przygotowywana od dawna. Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wojewódzkiego mówił o niej Władysław Ortyl, marszałek województwa, wprowadzając zmiany do budżetu województwa i wieloletniej prognozy finansowej.

– Wprowadzamy też Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej z łączną kwotą nakładów z budżetu województwa 250 mln zł. To nie jest ostateczna kwota, gdyż do tego będą wprowadzone środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, będą one przekazane bezpośrednio do szpitala, czyli nie będą przechodziły przez nasz budżet. Łączną kwotę tej inwestycji szacujemy dzisiaj na prawie 600 mln zł – wyjaśniał.

Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Krok po kroku, ale do przodu

Pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej wydano 11 października. Do końca tygodnia szpital ma mieć już kompletny projekt inwestycji.

Jak podkreśla Piotr Skworzec, z-ca dyrektora ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych KSW nr 2 w Rzeszowie, projekt nie mieści się w kilku teczkach. To ciężarówka dokumentacji. A muszą przygotować kolejną. Najpierw starając się o pozytywną opinię oceny celowości inwestycji w Ministerstwie Zdrowia. Później przy ogłaszaniu przetargu unijnego na generalnego wykonawcę budowy i wyposażenia PCMDz.

– Spodziewamy się, że zgłoszą się do niego firmy z całej Unii Europejskiej. Już konkurs na zaprojektowanie inwestycji przyciągnął dziesięć firm, także z zagranicy. Sądzę, że zainteresowanie budową będzie co najmniej takie samo, jak nie większe – mówi.

Szpital planuje ogłosić przetarg na budowę na przełomie 2024/2025 roku i wyłonić wykonawcę na początku 2026 roku. Najwcześniej w drugim kwartale 2026 roku rozpocząć budowę. Prace rozpoczną się od robót ziemnych przygotowawczych: przenoszenia sieci elektrycznych, kanalizacyjnych, wodnych, budowy wielopoziomowego parkingu i pracowni żywienia pozajelitowego.

Szpital na górce w Rzeszowie
Przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie za kilka lat stanie Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej. (Fot. Wit Hadło)

Największy szpital na Podkarpaciu powiększy się o jedną trzecią

Budynek Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie ma mieć 68 na 148 metrów, będzie miał ok. 32 tys. m kw. powierzchni całkowitej. Kiedy powstanie, powierzchnia największego podkarpackiego szpitala zwiększy się o ok. jedną trzecią.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie miało pięć kondygnacji. Pierwszy poziom to kondygnacja techniczna: ze zbiornikami na wodę, które ogrzeją panele słoneczne, instalacjami centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnymi. 

Kolejna kondygnacja to główne wejście z recepcją i ponad 30 poradniami dziecięcymi, salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i bufetem.  Na kolejnej kondygnacji znajdzie się szpitalny oddział ratunkowy (SOR), pracownie diagnostyczne, blok operacyjny, OIOM dla dzieci i bank krwi. Wyżej będzie także część techniczna – system wentylacyjny i klimatyzacja, gazy medyczne.

Najwyżej będzie miejsce dla siedmiu klinik. Na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów. Przewiązka połączy nowy budynek ze szpitalem i klinikami pediatrycznymi, które juz teraz w nim działają.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej stanie na działce przylegającej do KSW nr 2 od południa. Dziś jest tam lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Żeby na czas budowy największy rzeszowski szpital, w którym działają SOR i OIOM, nie został bez lądowiska, szpital zamierza je wybudować w nowym miejscu, na działce od zachodniej strony, równolegle do al. Armii Krajowej i połączyć przewiązką z SOR-em. To lądowisko powstanie na wielopoziomowym parkingu.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin