REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

71 zakażeń legionellą, nie żyją już cztery osoby. Rzeszów będzie dezynfekować wodociągi

Nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci. (Fot. Wit Hadło)

Zakażonych bakterią legionelli na Podkarpaciu jest już 71 osób, cztery chore osoby zmarły. Trwają intensywne badania, które niebawem mają wskazać czy bakteria występuje w wodzie w Rzeszowie. Miasto postanowiło jednak podjąć działania prewencyjne – zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej.

To jak zapewnia urząd, standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zaleca przegotowanie wody przed jej wypiciem.

W związku z zachorowaniami na legionellę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, władze Rzeszowa postanowiły powołać sztab kryzysowy. Spotkania zwoływane są codziennie, a ich celem jest podjęcie działań prewencyjnych w przypadku, gdyby trwające badania wykazały obecność bakterii legionella w miejskiej sieci wodociągowej.

Rośnie liczba pacjentów z chorobą legionistów, w Rzeszowie zmarła druga osoba

– Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią legionelli, wzrosła w środę do 71 – poinformował w środę rzeszowski sanepid.

W piątek było 15 chorych, w poniedziałek – 21, we wtorek – 51. Wciąż nie wiadomo, gdzie było źródła zakażenia.

– Ze względu na długotrwały proces badania pierwsze wyniki poznamy dopiero w najbliższy poniedziałek, 28 sierpnia – wyjaśnia Jaromir Ślączka, powiatowy inspektor sanitarny w Rzeszowie.

Pacjenci z dodatnimi wynikami badań w kierunku Legionella pneumophila w większości są hospitalizowani w szpitalach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Dwie osoby przebywają w ZOZ w Dębicy, jedna w szpitalu w Przemyślu.

Osoby zakażone legionellą na Podkarpaciu są mieszkańcami:

  • Rzeszowa (50),
  • powiatu rzeszowskiego (14),
  • powiatu dębickiego (3),
  • powiatu ropczycko-sędziszowskiego (1),
  • niżańskiego (1),
  • stalowowolskiego (1),
  • przemyskiego (1).

Jak dotąd w Rzeszowie odnotowano trzy zgony osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą. Pacjenci mieli choroby współistniejące. Trzech z nich zmarło w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, jeden w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie.

Nic nie wskazuje na to, że to wodociągi są źródłem zakażeń

Na tę chwilę nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci.

W sobotę, 26 sierpnia, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę, nastąpi płukanie. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci.

– Jest to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecamy przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji – informują władze Rzeszowa.

Badania nad obecnością legionelli w wodzie z rzeszowskiego wodociągu prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Wyniki będą dostępne początkiem przyszłego tygodnia.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin