79-letnia kobieta, u której potwierdzono zakażenie bakterią Legionella, zmarła w czwartek w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. To piata ofiara śmiertelna legionellozy w mieście. W nocy do Rzeszowa przyjechała Katarzyna Sójka nowa minister zdrowia. Zwołano pilną naradę w Urzędzie Wojewódzkim.
79-kobieta jest drugą ofiarą śmiertelna legionelli w szpitalu przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Wcześniej zmarł tam 70-letni mężczyzna. Trzy inne osoby zmarły w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, jedna przy ul. Szopena, dwie w Centrum Chorób Płuc przy ul. Lubelskiej. Wszyscy zmarli pacjenci byli osobami obciążonymi chorobami współistniejącymi i obniżoną odpornością.
Legionella na Podkarpaciu. Mamy 76 zakażeń
„W związku z sytuacją dotyczącą zakażeń bakterią Legionella na Podkarpaciu”, jak podano w komunikacie, w środę w nocy do Rzeszowa przyjechała Katarzyna Sójka, minister zdrowia. W trybie pilnym w Urzędzie Wojewódzkim zwołała naradę z udziałem wiceministra zdrowia Marcina Martyniaka, Krzysztofa Sączki, głównego inspektora sanitarnego, i wojewody Ewy Leniart. Póki co szczegółów posiedzenia nie podano do publicznej wiadomości.
– Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, na dzień 24 sierpnia na godzinę 8 rano wzrosła do 76 – poinformował w czwartek rzeszowski sanepid (w piątek było 15 chorych, w poniedziałek 21, we wtorek 51, w środę 71).
Pacjenci z dodatnimi wynikami badań w kierunku Legionella pneumophila w większości są hospitalizowani w szpitalach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Dwie są hospitalizowane w ZOZ w Dębicy, jedna w szpitalu w Przemyślu.
Osoby zakażone bakterią legionelli są:
- mieszkańcami Rzeszowa (54),
- powiatu rzeszowskiego (15),
- powiatu dębickiego (3),
- powiatu ropczycko-sędziszowskiego (1),
- niżańskiego (1),
- stalowowolskiego (1),
- przemyskiego (1).
Źródło zakażeń legionellą w Rzeszowie wciąż nie jest znane. Może nim być właściwie każde ujęcie wody.
W Rzeszowie będzie dezynfekcja wodociągów
Przypominamy, że w sobotę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadzi dezynfekcję sieci wodociągowej. Zwiększona będzie dawka chloru. W niedzielę nastąpi płukanie.
– Jest to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecamy przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji – informuje MPWIK w Rzeszowie.
Dezynfekcja dotyczy zarówno Rzeszowa, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z sieci.