REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Mieszkańcy osiedla Zawiszy Czarnego czekają na tunel pod torami

Dla mieszkańców Zawiszy Czarnego jednym rozwiązaniem, żeby bezpiecznie przechodzić przez tory przy ul. Architektów, jest zbudowanie w tym miejscu tunelu. (Fot. Wit Hadło)

Czy jesienią będzie wreszcie gotowy projekt budowy przejścia podziemnego w rejonie ul. Architektów na osiedlu Zawiszy Czarnego? Takie są deklaracje rzeszowskich urzędników miejskich. Mieszkańcy osiedla mają nadzieję, że wreszcie ruszą przygotowania do tej inwestycji.  Ale czy tak się stanie, skoro przez ostatnie 4,5 roku nie udało się opracować dokumentacji tego przedsięwzięcia? 

Przejście podziemne przy ul. Architektów w Rzeszowie jest konieczne. Bez niego piesi, gdy idą w kierunku ul. Podkarpackiej, muszą nadrabiać kilkaset metrów, żeby pokonać tory. Przechodzenie przez nie, nie dość, że jest niebezpieczne, to jeszcze można zostać ukaranym mandatem przez strażników ochrony kolei za nielegalne pokonywanie szyn.

PRZECZYTAJ TEŻ: Schody grozy na Baranówce. Dlaczego miasto ich nie naprawi?

Jednak, choć umieszczono tam tablice o zakazie poruszania się w tym niebezpiecznym miejscu, to ludzie nadal skracają sobie tamtędy drogę. Są dwa miejsca, gdzie mieszkańcy przechodzą, łamiąc przepisy. Jedno z nich to przejście techniczne i doszło nawet do zerwania siatki zabezpieczającej przed wejściem na tory.

Minęły ponad 4 lata, projektu przejścia nie ma

O podziemnej ścieżce dla pieszych mówił w 2018 r. ówczesny prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Wówczas przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wygrała firma z Wrocławia. Na realizację tego zadania miała 280 dni. Minęło 4,5 roku, a projektu nie ma. 

POLECAMY: Mieszkańcy Malawy walczą o autobusy MPK. Wójt Krasnego: to dodatkowy koszt

Okazuje się, że był problem z zakupem działki koniecznej dla tej inwestycji. Wydano jednak nową decyzję lokalizacyjną i pozyskano ten grunt. Trwały też rozmowy z koleją. Urzędnicy z rzeszowskiego ratusza informują, że do umowy podpisanej z wrocławską firmą, podpisanej 5 lat temu będzie kolejny aneks i ustalony nowy termin gotowego projektu. Termin ten to jesień 2023 r. 

Dzięki tej dokumentacji wybrany zostanie sposób budowy tunelu pod torami. Będą tam wyjścia z oświetleniem i monitoring. Koszt tej inwestycji wyniesie 8 mln zł. Na razie nie wiadomo, kiedy to podziemne przejście byłoby gotowe. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin