REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Mieszkańcy: przejazd kolejowy na ks. Jałowego zamknięty będzie 14 godzin na dobę

Adam Moczulski, przewodniczący osiedla Króla Augusta w Rzeszowie na tle przejazdu kolejowego przy ul. księdza Jałowego.
Domagamy się od władz miasta zapewnienia mieszkańcom bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy, w związku ze zwiększoną liczbą pociągów, które mają przejeżdżać przez przejazd kolejowy przy ul. ks. Jałowego – mówi Adam Moczulski, przewodniczący Rady Osiedla Króla Augusta. (Fot. Wit Hadło_

Od października mieszkańców czeka gehenna, bo będą mieli problem z przejściem przez ulicę ks. Jałowego. Zwiększy się bowiem liczba pociągów przejeżdżających przez przejazd kolejowy – alarmuje Adam Moczulski, przewodniczący Rady Osiedla Króla Augusta w Rzeszowie. – Od tego miesiąca na stację Staroniwa będzie zjeżdżać masa wagonów do czyszczenia, konserwacji i sprzątania. Z tego powodu przez 14 godzin zamykane będą rogatki przy Jałowego. Dlatego domagamy się od miasta, żeby władze nam zapewniły bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy.

Mieszkańcy osiedla Króla Augusta w Rzeszowie chcą budowy tunelu lub kładki nad drogą. Adam Moczulski stwierdził też, że miasto w tej ważnej dla nich sprawie podejmuje absurdalne decyzje.

9 czerwca do Rady Osiedla wpłynęło pismo od dr. inż. Pawła Potyrańskiego, dyrektora Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. Z upoważnienia prezydenta Rzeszowa napisał on: „Będę zobowiązany za zebranie i przekazanie zbiorowego zestawu postulatów mieszkańców, co do wymagań odnośnie przejść na całym ciągu linii kolejowej 106″.

– Po co te konsultacje i informowanie o postulatach, skoro do Urzędu Miasta wysłaliśmy petycję z 2 tysiącami podpisów? – pyta przewodniczący Rady Osiedla Króla Augusta.

Przejeżdżają tędy 52 pociągi w ciągu doby

O wyjaśnienie w sprawie znacznego zwiększenia liczby pociągów przejeżdżających od października przez przejazd na ul. ks. Jałowego w Rzeszowie poprosiliśmy przedstawicielkę spółki PKP PLK. Czy rzeczywiście w tym miejscu rogatki będą zamykane 14 godzin na dobę? – zapytaliśmy.

– Decyzję o ilości pociągów kursujących w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej podejmuje organizator przewozów i przewoźnicy – poinformowała Super Nowości Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe. – PKP PLK, jako zarządca infrastruktury kolejowej dokładają wszelkich starań, aby przejazd kolejowo-drogowy był jak najsprawniejszy i bezpieczny.

Dodała, że na linii nr 106 Rzeszów – Jasło w dni robocze kursują 42 pociągi pasażerskie i 10 pociągów towarowych w ciągu doby. Podobna ilość pociągów jest zakładana w rozkładzie jazdy 2023/2024.

PKP PLK: przejazd kolejowy na Jałowego zamknięty jest przez 4 godziny

Dorota Szalacha poinformowała również, że w zależności od rodzaju pociągu, czas zamknięcia rogatek wynosi od 4 do 7 minut, czyli ok. 3 do 4 godzin na dobę. Nie potwierdzają się więc sugestie mieszkańców osiedla Króla Augusta, że będzie to aż 14 godzin.

– Sytuacja w ruchu przy ul. ks. Jałowego wymaga kompleksowego podejścia, w odniesieniu do całości systemu komunikacyjnego – przedstawiła stanowisko PKP PLK Dorota Szalacha. – Inicjowanie nowych rozwiązań w tym zakresie jest głównie rolą władz miasta, które na pewno mają tę świadomość, że ruch na przejeździe generują nie tylko pociągi, ale też wzrastająca ilość pojazdów drogowych pokonujących skrzyżowanie.

Kładka w okolicach stacji Staroniwa może być rozwiązaniem

– Rozmawiamy z koleją na temat przekazania zabytkowej kładki, która stała przed dworcem głównym PKP w Rzeszowie – powiedział Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Mogłaby ona być zamontowana w okolicach stacji Staroniwa i mieszkańcy mogliby nią przechodzić, gdy przejazd kolejowy przy ul. ks. Jałowego będzie zamykany.

– Kładka składa się z dwóch części, jedna ma trzy przęsła, a druga dwa. Oczywiście trzeba byłoby zmodernizować kładkę, zamontować windy dla niepełnosprawnych oraz dla matek wożących w wózkach swoje dzieci. Koszt takiej kładki wyniósłby kilka milionów złotych. Na razie nie jest znany termin jej montażu.

Do tematu wrócimy.

_____

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin