REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Na budowie Wisłokostrady znaleźli ślady po naszych przodkach. Czy to opóźni prace?

M.in. fragmenty naczyń odkryli w Rzeszowie archeolodzy. (fot.Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa)
M.in. fragmenty naczyń odkryli w Rzeszowie archeolodzy. (Fot.Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa)

Od kilku miesięcy trwa budowa  jednej z najważniejszych dróg w Rzeszowie. Podczas prac archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Prezydent zapewnia, że odkrycia nie opóźnią prac budowy inwestycji za 169 mln zł.

Jak przekazali urzędnicy, odkryty został m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza, rozwijającej się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach obecnej Polski, Galicji i Zakarpacia. 

– W wykopie zadokumentowano około stu obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych – wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Głównie są to fragmenty naczyń ceramicznych.

– Zadokumentowane obiekty archeologiczne to: duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska – wymienia Andrzej Maciejko. 

Badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów. 

Prezydent uspokaja: wszystko idzie zgodnie z planem! 

Prezydent Rzeszowa uspokaja mieszkańców, że odkrycia archeologów nie opóźnią budowy drogi, łączącej ul. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i ul. Gen Mączka za 168 mln zł. 

– Wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku – zaznacza Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pierwsi kierowcy z Wisłokostrady powinni skorzystać w 2026 roku.

W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. (fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)
W wykopie zadokumentowano około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. (Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin