Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Na budowie Wisłokostrady znaleźli ślady po naszych przodkach. Czy to opóźni prace?

M.in. fragmenty naczyń odkryli w Rzeszowie archeolodzy. (fot.Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa)
M.in. fragmenty naczyń odkryli w Rzeszowie archeolodzy. (Fot.Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa)

Od kilku miesięcy trwa budowa  jednej z najważniejszych dróg w Rzeszowie. Podczas prac archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Prezydent zapewnia, że odkrycia nie opóźnią prac budowy inwestycji za 169 mln zł.

Jak przekazali urzędnicy, odkryty został m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza, rozwijającej się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach obecnej Polski, Galicji i Zakarpacia. 

– W wykopie zadokumentowano około stu obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych – wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Głównie są to fragmenty naczyń ceramicznych.

– Zadokumentowane obiekty archeologiczne to: duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska – wymienia Andrzej Maciejko. 

Badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów. 

Prezydent uspokaja: wszystko idzie zgodnie z planem! 

Prezydent Rzeszowa uspokaja mieszkańców, że odkrycia archeologów nie opóźnią budowy drogi, łączącej ul. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i ul. Gen Mączka za 168 mln zł. 

– Wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku – zaznacza Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pierwsi kierowcy z Wisłokostrady powinni skorzystać w 2026 roku.

W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. (fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)
W wykopie zadokumentowano około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. (Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin