Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Nie pij i nie bij. Łukasz Różański w kampanii społecznej rzeszowskiego MOPS

Bokser Łukasz Różański w kampanii MOPS w Rzeszowie.
Łukasz Różański zaprasza każdego damskiego boksera, aby zmierzył się z nim na ringu. (Fot. screen z filmu)

Łukasz Różański, mistrz świata WBC w boksie, został twarzą kampanii społecznej rzeszowskiego MOPS-u. Damskich bokserów zaprasza na ring.

Nasz dom powinien być oazą bezpieczeństwa, bliskości i miłości. Prawie połowa przypadków przemocy domowej w Rzeszowie, w ubiegłym roku, była spowodowana nadużywaniem alkoholu. Z problemem postanowił walczyć rzeszowski MOPS, a twarzą kampanii społecznej MOPS-u został sam Łukasz Różański, mistrz świata WBC w boksie.

To co dzieje się w czterech ścianach domu, długo zostaje tajemnicą jego mieszkańców. Wielu nie zgłasza problemu, bo wstydzi się, że jest ofiarą  lub boi się swojego oprawcy. Dlatego tak ważna jest kampania społeczna „Rzeszów przeciwko przemocy”. Jej elementem jest film, w którym pojawił się Łukasz Różański.

– Sam pomysł filmu z udziałem boksera był spontaniczny – informuje Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.  

Łukasz Różański: od bicia jest ring bokserki, a nie dom

Dlaczego Łukasz Różański, mistrz świata WBC, postanowił wziąć udział w kampanii?

– Uważam, że przemoc w rodzinie jest zła. Powinniśmy się jej sprzeciwiać, szczególnie jeśli jesteśmy jej świadkami – mówi bokser z Rzeszowa. I dla każdego, kto ma nadmiar energii, ma dobrą radę: – Uprawiajcie sport, a nie wyżywajcie się na rodzinie – zachęca Różański.

Ale film to nie wszystko. W czerwcu pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie odwiedzili szkoły  i żłobki, gdzie rozdali ulotki z informacjami o tym, jak i z kim rozwiać o przemocy domowej oraz gdzie się zgłosić w przypadku jej zaistnienia.

– To projekt, który miał uświadomić uczniów o problemie agresji – uściśla Marcin Piecyk.

Natomiast w wakacje na piknikach i kinie letnim pracownicy rzeszowskiego MOPS promowali zabawę bez alkoholu. Akcja „Rzeszów bez przemocy” okazała się na tyle skuteczna, że mieszkańcy zaczęli sami zgłaszać się  do pracowników MOPS-u i dopytywali o to, jak mogą radzić sobie z przemocowcami.

W listopadzie nastąpi finał akcji, ale ma zostać powtórzona w przyszłym roku.

__________

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy zadzwoń na numer: 17 863 53 89

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin