REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 17 września 2024

Nikt jak rzeszowianie nie jest dumny ze swojego miasta. Rzeszów hucznie świętował 670-lecie

Zasłużonym dla Miasta Rzeszowa w 2024 roku został prof. Andrzej Urbanik.
Zasłużonym dla Miasta Rzeszowa w 2024 roku został prof. Andrzej Urbanik (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów)

Takich urodzin Rzeszów nie miał dawno. Przemyślany scenariusz, piękna oprawa muzyczna, pyszny tort. A na uroczystości, tradycyjnie, prawdziwe tłumy. Czego rzeszowianie życzą Rzeszowowi? – Żebyśmy byli otwarci na nowych ludzi, żeby miasto nadal się rozwijało i żeby było takie jakie jest….

Urodziny Rzeszowa wzbudzają co roku ogromne zainteresowanie. W tym roku bilety rozeszły się w 10 minut, a zdesperowani mieszkańcy dzwonili do urzędników, aby ich wpuścili z własnymi krzesłami. Niestety, wielu, którzy wzięli wejściówki, nie przyszło. Więc goście z Sali Kameralnej mogli obejrzeć galę na żywo w głównej auli Filharmonii Podkarpackiej. Dostawiono nawet kilka krzeseł.

Wśród gości: gospodarze miasta Konrad Fijołek, Krystyna Stachowska, Jolanta Kaźmierczak, Dariusz Urbanik. Przybyła też Teresa Kubas-Hul, nowa wojewoda podkarpacka. Ewy Leniart, która dziś jest posłanką z Podkarpacia, próżno za to było szukać wśród publiczności, tak jak i marszałka Władysława Ortyla. Samorząd województwa dzielnie reprezentował Stanisław Kruczek. Pojawili się miejscy radni związani z PiS: m.in. Waldemar Szumny, czy Grażyna Szarama. Nie zabrakło dyrektorów miejskich instytucji.

Galę rozpoczął tradycyjnie Hejnał Rzeszowa “Na cztery strony świata”, którego autorem jest Tomasz Stańko. Następnie publiczność wysłuchała walca z filmu “Ziemia Obiecana”, którego skomponował Wojciech Kilar. – Nie ma drugiego miasta w Polsce, z którego mieszkańcy byłby tak dumni, jak rzeszowianie – zaznaczał prezydent Rzeszowa.

Chabrowe świętowanie

Patronem 670. urodzin Rzeszowa został niepozorny, niebieski kwiatek – chaber. Gościł tego wieczoru np. na muszce prezydenta Konrada Fijołka: – Chaber w różnych kulturach symbolizuje: piękno, miłość, odporność, rozkwit, szczęście, nadzieje, wolność i patriotyzm – wymieniał.

Chaber ma duże szanse, aby stać się kolejnym symbolem Rzeszowa. Niegdyś kolor niebieski i bławatek, były charakterystycznymi elementami tradycyjnego stroju rzeszowskiego. Odkrycia tego dokonała Beata Kuman, historyczka sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, a projektantka Basia Olearka, wykorzystała chabra, jako motyw przewodni swojej kolekcji mody. – Ten wzór będzie towarzyszył obchodom naszej rocznicy – zdradził Konrad Fijołek. Chaber znalazł się w specjalnym logo, które promuje 670-lecie lokacji Rzeszowa.

Podróż w czasie i przestrzeni

Urodziny nie tylko dzięki chabrowi miały wyjątkowy klimat. Uwagę zwrócił ciekawy scenariusz uroczystości. Prowadzący galę: Łukasz Błąd i Adam Głaczyński dzięki magicznym drzwiom “podróżowali” w czasie i przestrzeni. Spotkali się dzięki temu z rycerzami z czasów Mikołaja Spytka-Ligęzy, modelkami Edwarda Janusza. Prowadzący ogrywali także radiowców, relacjonujących odsłonięcie pomnika Leopolda Lisa-Kuli. Nie zabrakło odniesień do współczesności. Adam Gaczyński „przetransportował się” na Stadion Stali Rzeszów, gdzie spotkał się ze znanym piłkarzem Janem Domarskim. W ten sam sposób udało mu się porozmawiać z Januszem Pawlakiem, współautorem książki “Rzeszowskie Piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali”. Przypomnijmy, że publikację współtworzyła Agnieszka Skowron-Wilusz, o czym niestety na gali zapomniano.

Profesor Urbanik Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

Tradycyjnie podczas gali wręczono tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa. Obdarowano nim prof. Andrzeja Urbanika, współtwórcę rzeszowskiej elektroradiologii: – Dla mnie na chwila jest niesamowita – mówił wyraźnie wzruszony profesor. Choć urodził się we Wrocławiu, to dorastał w Rzeszowie. – Przyjmuję to wyróżnienie z pokorą, ale także w imieniu w współpracowników rzeszowskich i moich przyjaciół. Działamy jako grupa, a to, co udało się osiągnąć, to jest nasz wspólny sukces na chwałę Rzeszowa – dodał. Profesor dziękował też swojej żonie Monice, rodowitej krakowiance. – Ale pokochała Rzeszów i sprowadziła tutaj piękną, zabytkową aptekę – wspominał Andrzej Urbanik.

Tort rozszedł się migiem

Na koniec rzeszowianie odśpiewali wspólne „Sto lat”. Potem nadeszła długo oczekiwana chwila, czyli tort z namalowanych rzeszowskim ratuszem. Ten, tradycyjnie, wyszedł spod rąk cukierników Jakuba i Kazimierza Raków. – Pieściliśmy podniebienia rzeszowian dwoma smakami. Główny, galowy torcik prezydencki jest czekoladowo-pomarańczowy z mandarynkami i chrupiącą warstwą orzechową. Oprócz tego przygotowaliśmy mono porcje biało-niebieskie, obsypane chabrami, bo ten kwiat dzisiaj króluje – opowiadał Jakub Rak. 800 porcji rozeszło się w mgnieniu oka…

Na gali piosenki śpiewane przez Mirę Kubasińską brawurowo wykonała Ania Rusowicz (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin