W poniedziałek, 2 października 2023, rozpoczęła się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Jedna z najstarszych ulic miasta przejdzie sporą rewitalizację. – To będzie salon miasta, nowe spojrzenie na centrum Rzeszowa – mówi prezydent Konrad Fijołek.
– Bardzo miło jest nam ogłosić, że ruszamy z przebudową ul. Grunwaldzkiej. Nie chcemy zrobić tylko tego co niezbędne. Chcemy, żeby funkcjonowało tu życie. Wrócą drzewa, będzie cień. Uspokoimy to miejsce, żeby sprzyjało spotkaniom i integracji. To będzie salon naszego miasta – ogłosił w piątek na specjalnej konferencji Konrad Fijołek.
– Trochę to trwało, ale chcemy, żeby ten remont odpowiadał współczesnym wymogom – dodał .prezydent Rzeszowa.
Rzeczywiście, pierwsza zapowiedź przebudowy ul. Grunwaldzkiej padła już w 2017 roku. Później miasto trzy razy ogłaszało przetarg na wykonawcę. Dwa z nich unieważniono, ponieważ złożone oferty znaczenie przekraczały ustalony budżet.
Za trzecim razem się udało. Obecnym wykonawcą jest firma OBO Polska. Planowany koszt inwestycji to 13,7 mln zł.
Rok na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej
Podczas konferencji, nowy wykonawca przedstawił plan realizacji inwestycji.
– Najpierw zabezpieczymy drzewa, następnie wykonamy prace podziemne. Przebudujemy kanalizację deszczową i sanitarną, a także sieć gazową. Zajmie to około 5-6 miesięcy – mówił Dawid Ortwein, członek zarządu OBO Polska. – Na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku położymy nową nawierzchnię granitową. Później ruszą prace wykończeniowe. Będą ławki, parklety i dużo zieleni.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Fuszerka przy budowie szpitala MSWiA w Rzeszowie. Remont nadal trwa
Wykonawca zapewnił także, że plan robót został ułożony tak, by być jak najmniej uciążliwym dla mieszkańców i przedsiębiorców. Cała inwestycja ma zająć 12 miesięcy.
Ukłon w stronę historii
Rewitalizacja ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie obejmuje wymianę nawierzchni oraz oświetlenia bardziej na energooszczędne na odcinku 250 metrów. Dzięki współpracy miasta z konserwatorem zabytków, przebudowa będzie także dużym ukłonem w stronę historii.
– Najstarszy fragment ul. Grunwaldzkiej, od ul. Kościuszki do dzisiejszej ul. Kopernika, zostanie wybrukowany historyczną kostką, która była funkcjonowała tutaj od roku 1906. Materiał ten pozyskaliśmy w trakcie prac archeologicznych – potwierdziła Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków.
Plan zakłada także odtworzenie historycznego pomnika Grunwaldzkiego przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską – to właśnie temu monumentowi ulica zawdzięcza swoją obecną nazwę. Powstał on w 1910 r. na 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Wkrótce po tym jednak go usunięto, ponieważ utrudniał ruch.
Miasto przygląda się także możliwości odtworzenia historycznej, XVII-wiecznej Bramy Sandomierskiej. Na jej pozostałości na ul. Grunwaldzkiej natrafiono w 2021 roku dzięki pracom archeologicznym.