W nowym roku szkolnym 2023/2024 na Podkarpaciu do szkół podstawowych i średnich poszło 280 tysięcy uczniów, w tym 33 tysiące w Rzeszowie. Z tej okazji, jak co roku, zorganizowano Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego. Tym razem uroczystość odbyła się w II liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, a gościem inauguracji był m.in. Konrad Fijołek.
Jak stwierdził na początek dyrektor Andrzej Szymanek, ten rok szkolny jest wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że Komisja Edukacji Narodowej obchodzi 250 rocznicę, ale również z powodu 119-tych urodzin II LO w Rzeszowie. To tu 4 września powitał on zaproszonych gości.
– Na obecny sukces szkoły pracowały pokolenia przed nami, także nasi uczniowie. Na przestrzeni 118 lat wielu z naszych absolwentów odniosło sukces w wymiarze ogólnopolskim – dyrektor Szymanek przybliżał zebranym historię szkoły. – Obecnie w naszym liceum jest 143 uczniów w 31 oddziałach. Mamy 69 nauczycieli i 16 pracowników administracji i obsługi. Od wielu lat matura w naszej szkole nigdy nie spadła poniżej 99 proc. zdających. W tym roku zdali wszyscy.
Konrad Fijołek: dziękuję, że przyjęliście dzieci z Ukrainy
Oprócz prezydenta miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, na inaugurację zaproszeni zostali też m.in. Wojewodzina Podkarpacka Ewa Leniart, Podkarpacka Kuratorka Oświaty Małgorzata Rauch i Biskup Jan Wątroba.
– Wierzę głęboko, że możliwości, które są stworzone przez dyrektora szkoły, organy prowadzące i ministerstwo, zapewnią wam dobre procesy edukacyjne – mówiła Ewa Leniart, zwracając się do uczniów i nauczycieli.
Konrad Fijołek, w swoim przemówieniu, podziękował młodzieży za ciepłe przyjęcie uczniów z Ukrainy w ubiegłym roku.
– W ostatnim czasie staraliśmy się sprostać łączonym rocznikom w szkolnictwie średnim jak i wyzwaniom, jakie wiązały się z pojawieniem się w naszych szkołach wielu dzieci chroniących się przed wojną. Za co chciałbym serdecznie podziękować naszej młodzieży, bo to wy przyjęliście ich do swoich klas, do grona swoich kolegów i przyjaciół. Tysiące dzieci w naszym mieście dzięki wam czują się dobrze i bezpiecznie. W ostatnim czasie mieliśmy szansę pokazać całemu światu, że jesteśmy jednym z najnowocześniejszych społeczeństw obywatelskich w Europie, dlatego, że pokazaliśmy jak się organizować i pomagać – przekonywał prezydent Rzeszowa.
Będą wspaniałe chwile, będą też gorsze momenty
Program zakończył się częścią artystyczną. Najpierw był polonez w wykonaniu Małej Resovii Saltans. Po nim rapsod o pułkowniku Leopoldzie Lisie-Kuli, wiersz Zbigniewa Herberta i występ szałamaistek. Na koniec mikrofon przejął maturzysta Miłosz. Dodał on otuchy świeżo upieczonym licealistom.
[yop_poll id=”4″]– Będą wspaniałe chwile, będą też gorsze momenty. Dlatego chcę was zostawić z jedną myślą – nie bójcie się szukać. Ta szkoła otworzy przed wami dużo możliwości. Wszystkie nowe osoby, które teraz widzicie na tej sali niosą ze sobą historię i rzeczy, których możecie się od nich nauczyć. A jednocześnie każdy z was ma coś, czym może podzielić się z innymi – powiedział do młodszych kolegów.