Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej rozpocznie się jesienią. Wybrano już firmę

Wizualizacje ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie po remoncie
Tak, według projektu, po wymianie nawierzchni ma wyglądać ulica Grunwaldzka. (Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Ulica Grunwaldzka w Rzeszowie zostanie przebudowana. Zakres prac będzie bardzo duży i jest szansa, że mogą się one zacząć na jesieni. Miasto wyłoniło już wykonawcę przebudowy. Realizacją inwestycji zajmie się firma OBO Polska z Rzeszowa.

Remont tej części rzeszowskiego deptaka obejmuje fragment Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Z deptaka ma zniknąć dotychczasowa betonowa kostka brukowa. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, pomiędzy ulicami Kościuszki i Kopernika ułożona zostanie szara kamienna kostka. W pozostałej części po remoncie pojawią się płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm. Takie same,po jakich od kilku lat chodzą piesi ulicą Kościuszki.

Inwestycja na ul. Grunwaldzkiej obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. W planach jest remont i częściowa wymiana historycznego ogrodzenia. Pojawi się tu nowa nawierzchnia oraz elementy małej architektury. Pojawią się tam 32 ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Wypielęgnowane zostaną też drzewa rosnące przy budynku UR.

Na Grunwaldzkiej pojawi się więcej drzew

Nowe drzewa pojawią się na całej remontowanej ulicy. Będzie to 37 grabów pospolitych i 9 platanów klonolistnych. Będą rosły m.in. po stronie zachodniej ulicy, na odcinku od ul. Kościuszki do budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Każde z nich będzie miało automatyczny system nawadniania i napowietrzania.

Nowymi elementami w przestrzenie będą parklety ( czyli niewielkie miejsce do odpoczynku z siedziskami i zielenią, powstałe z przekształcenia miejsc parkingowych), które ustawione zostaną na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej. Projekt zakłada także stworzenie pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.

– Przebudowę ul. Grunwaldzkiej wykona firma OBO Polska  z Rzeszowa,  z którą umowa ma zostać podpisana do połowy września –  poinformował nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. –  Koszt inwestycji to ok. 13,6 mln zł. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy, od daty podpisania umowy, na wykonanie zadania.

Co ciekawe, prace przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie, prowadzono już w 2020 r. Ale nie dotyczyły wymiany nawierzchni czy przebudowy podziemnej infrastruktury, a badań archeologicznych. Wówczas, i w 2021 r., odkryto m.in. dobrze zachowaną galicyjską kostkę brukowa, która stanowiła nawierzchnię tej części ulicy od przełomu XIX i XX wieku.

Archeolodzy odkopali tam też zręby Bramy Sandomierskiej z XVII w., zwanej także Murowaną.  Prace archeologiczne zakończono, więc czas rozpoczęcia robót przy wymianie nawierzchni i przebudowie podziemnej technicznej infrastruktury. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin