Miejskim urzędnikom bardzo zależy, aby Rzeszów otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W tym celu podęli współpracę ze szwedzką Uppsalą.
Co łączy Rzeszów i szwedzką Uppsalę? – Wbrew odległościom, wiele. Zarówno Rzeszów, jak i Uppsala to dynamiczne miasta akademickie, w których uczelnie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu kultury i społeczności lokalnej – przekonuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa.
I dodaje, że obydwa miasta mocno stawiają też na ekologię i dążą w niedługim czasie do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Chcą tego samego
Zarówno Rzeszów jak i Uppsala starają się w 2029 roku o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
W 2029 roku tytuł ten otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. – Dlatego Rzeszów i Uppsala ogłaszają ambitny plan współpracy w drodze do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł – zdradza Marzena Kłeczek-Krawiec.
Wspólne pomysły
Zastępczyni prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska i dyrektorzy rzeszowskich instytucji kulturalnych, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Uppsali: Patriciem Kiraly, głównym kierownikiem projektu Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatorką Fatimą Edell.
Urzędnicy podjęli decyzję o stworzeniu wspólnych projektów kulturalnych i wzajemną promocję najważniejszych wydarzeń kulturalnych każdego z miast.
Uppsala to miasto położone 70 km na północ od Sztokholmu. Ma 160 tys. mieszkańców. Znajduje się tu, założony w 1477 roku, najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii. Można tam zobaczyć XVI-wieczny zamek królewski i gotycką katedrę. Rozwijają się firmy medyczne i biotechnologiczne.