REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 2 października 2023

Rzeszowska policja zatrzymała rodziców, którzy znęcali się nad niemowlakiem

Rodzice maltretowanego dziecka zostali zatrzymani przez rzeszowską policję i przebywają w areszcie. Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Wit Hadło)

Rodzice zaledwie kilkomiesięcznego dziecka zostali zatrzymani przez rzeszowską policję. Mieli się nad nim znęcać. Są w areszcie, a sprawą zajmuje się prokuratura. Maluszek trafił natomiast pod opiekę rodziny zastępczej. A tych w Rzeszowie nie przybywa.

Rodzice maltretowanego dziecka od piątku są w areszcie. 

– Jest prowadzone postępowanie przez Prokuraturę Rejonową dla Miasta Rzeszowa dotyczące znęcania się kilkumiesięcznym dzieckiem – poinformował prok. Krzysztof Ciechanowski z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Więcej okoliczności prokuratura nie ujawnia.

– Z uwagi na to, że jest to początkowy etap tego postępowania, nie chcemy żadnych szczegółów na chwilę obecną podawać – tłumaczy prokurator.

Dziecko trafiło do rodziny zastępczej

Zabrane rodzicom dziecko trafia do rodziny zastępczej. Takich w Rzeszowie jest 88. Aktualnie opiekują się one 129 dziećmi. Jest też jeden rodzinny dom dziecka i w nim przebywa sześcioro dzieci.

– To generalnie wystarcza, ale czasami są sytuacje, że z jakiegoś powodu w danym momencie, nie ma miejsca dla dziecka. Dlatego MOPS zachęca, aby się zgłaszać i zostać rodzinną zastępczą – informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

I dodaje, że obowiązkiem miasta jest zapewnienie dziecku opieki, np. w sytuacji, kiedy zostaje odebrane rodzicom.

– Jeśli nie będzie to miejsc w pieczy zastępczej, to dziecko trafia do domu dziecka albo do całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej – dodaje.

MOPS w Rzeszowie zachęca do zgłoszeń

Jak można zostać rodziną zastępczą w Rzeszowie?

– Albo zgłosić się indywidualnie do MOPS-u, albo w ramach wniosku sądu rodzinnego – wyjaśnia Bartosz Gubernat.

Następnie jest trzystopniowa kwalifikacja. Po przejściu pedagogicznej i psychologicznej kandydaci uczęszczają na specjalistyczne szkolenie według autorskiego programu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zatwierdzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Całość, czyli testy i szkolenie, może trwać nawet 10 miesięcy. Chodzi o to, aby tę rodzinę zastępczą bardzo dobrze sprawdzić, czy ona sobie z tym poradzi, a potem ją wyszkolić, aby w przyszłości uniknąć problemów – dodaje Bartosz Gubernat.

Chętni jednak nie walą drzwiami i oknami. Na ten moment długiej kolejki zgłoszeń nie ma.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Pierwsza strona papierowego wydania Super Nowości z 2 października 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin