Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Rzeszowska policja zatrzymała rodziców, którzy znęcali się nad niemowlakiem

Rodzice maltretowanego dziecka zostali zatrzymani przez rzeszowską policję i przebywają w areszcie. Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Wit Hadło)

Rodzice zaledwie kilkomiesięcznego dziecka zostali zatrzymani przez rzeszowską policję. Mieli się nad nim znęcać. Są w areszcie, a sprawą zajmuje się prokuratura. Maluszek trafił natomiast pod opiekę rodziny zastępczej. A tych w Rzeszowie nie przybywa.

Rodzice maltretowanego dziecka od piątku są w areszcie. 

– Jest prowadzone postępowanie przez Prokuraturę Rejonową dla Miasta Rzeszowa dotyczące znęcania się kilkumiesięcznym dzieckiem – poinformował prok. Krzysztof Ciechanowski z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Więcej okoliczności prokuratura nie ujawnia.

– Z uwagi na to, że jest to początkowy etap tego postępowania, nie chcemy żadnych szczegółów na chwilę obecną podawać – tłumaczy prokurator.

Dziecko trafiło do rodziny zastępczej

Zabrane rodzicom dziecko trafia do rodziny zastępczej. Takich w Rzeszowie jest 88. Aktualnie opiekują się one 129 dziećmi. Jest też jeden rodzinny dom dziecka i w nim przebywa sześcioro dzieci.

– To generalnie wystarcza, ale czasami są sytuacje, że z jakiegoś powodu w danym momencie, nie ma miejsca dla dziecka. Dlatego MOPS zachęca, aby się zgłaszać i zostać rodzinną zastępczą – informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

I dodaje, że obowiązkiem miasta jest zapewnienie dziecku opieki, np. w sytuacji, kiedy zostaje odebrane rodzicom.

– Jeśli nie będzie to miejsc w pieczy zastępczej, to dziecko trafia do domu dziecka albo do całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej – dodaje.

MOPS w Rzeszowie zachęca do zgłoszeń

Jak można zostać rodziną zastępczą w Rzeszowie?

– Albo zgłosić się indywidualnie do MOPS-u, albo w ramach wniosku sądu rodzinnego – wyjaśnia Bartosz Gubernat.

Następnie jest trzystopniowa kwalifikacja. Po przejściu pedagogicznej i psychologicznej kandydaci uczęszczają na specjalistyczne szkolenie według autorskiego programu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zatwierdzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Całość, czyli testy i szkolenie, może trwać nawet 10 miesięcy. Chodzi o to, aby tę rodzinę zastępczą bardzo dobrze sprawdzić, czy ona sobie z tym poradzi, a potem ją wyszkolić, aby w przyszłości uniknąć problemów – dodaje Bartosz Gubernat.

Chętni jednak nie walą drzwiami i oknami. Na ten moment długiej kolejki zgłoszeń nie ma.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin