Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. przekazała Politechnice Rzeszowskiej wielozadaniowy śmigłowiec PZL W-3 Sokół. Pomoże on w nauce na nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Śmigłowiec wielozadaniowy W-3 Sokół jest polską konstrukcją zaprojektowaną w „PZL Świdnik”. Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podkreśla że współpraca uczelni z przemysłem, to oprócz wykonywania przez naukowców badań na zlecenie, ale także na prowadzeniu studiów.
– Jesteśmy uczelnią techniczną kształcącą inżynierów, którzy będą później pracować w przedsiębiorstwach różnych branż, w tym lotnictwa. Bardzo nas cieszy, że przedsiębiorstwa dostrzegają swoją rolę już na tym etapie kształcenia. Dzięki takiej współpracy i tego typu darowiznom nasi studenci uzyskują wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje na najwyższym możliwym poziomie – podkreśla rektor.
Efekt współpracy nauki i biznesu
Śmigłowiec jest rezultatem podjętej kilka lat temu inicjatywy zacieśniania współpracy Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa z przemysłem.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Wracają loty z Rzeszowa do Gdańska!
– Do celów kształcenia staramy się pozyskiwać obiekty reprezentujące obecny stan rozwoju branż, takie jak np. silniki lotnicze czy przekładnie. Sokół jest tutaj najbardziej imponującym przykładem – dodał prof. Adam Marciniecz, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.
Śmigłowiec posłuży jako pomoc dydaktyczna głównie na nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Program tej specjalności został opracowany na potrzeby firm produkujących i obsługujących śmigłowce.
Studia adresowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku lotnictwo i kosmonautyka lub kierunków pokrewnych z dziedziny inżynierii mechanicznej. Specjaliści PZL-Świdnik S.A. będą wspierali proces kształcenia, prowadząc zajęcia ze studentami.