REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Szpital przy Szopena otwiera nową porodówkę. Nareszcie będą godne warunki

Nowa sala porodowa w szpitalu przy ul. Chopina w Rzeszowie
W szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie kobiety będą mogły wreszcie rodzić w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. (Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny)

Na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z bloku porodowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Prace remontowe już się zakończyły. Trwa jeszcze tylko instalacja wyposażenia.

– Na porodówce mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie. Nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w szpitalu przy Szopena w Rzeszowie.

Dziesięć nowych sal na bloku porodowym

Nowa porodówka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna.

Sale dla pacjentek wyposażono również w klimatyzację. W oknach zamontowano natomiast elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz w każdej jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala ma osobny węzeł sanitarny oraz klimatyzację.

Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną. Ułatwi ona lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu.

Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach. Każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i elektryczne rolety w oknach. Sale wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny i estetyczne meble. W każdej jest telewizor.

Porodówka zgodna z najnowszymi trendami

Do tej pory w szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie rodziło się ok. półtora tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

– Blok porodowy został zaprojektowany i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala – dodaje prof. Kluz.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście.

– Szpital posiada trzeci stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Nowa porodówka przy Szopena kosztowała 19,5 mln zł

Koszt inwestycji w nową porodówkę to 19,5 mln zł. Remont w całości sfinansowano ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Dzięki temu do wyremontowanych oddziałów Kliniki przy Szopena w Rzeszowie trafiło wyposażenie medyczne i niemedyczne. M.in. lampy operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe, ultrasonografy, urządzenia do monitorowania okołoporodowego (KTG) i monitorowania funkcji życiowych. To także aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, oraz nowoczesne meble, które w tym momencie są montowane.

_____

POLECAMY:

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin