REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 4 lipca 2024

Uprzejmie donoszą do skarbówki. Co piszą mieszkańcy Podkarpacia?

W województwie podkarpackim z każdym rokiem przybywa sygnałów o nieprawidłowościach składanych do urzędów skarbowych. (Fot. Wit Hadło)

„Uprzejmie donoszę, mój sąsiad kupił w salonie drogi samochód, a sam mówi, że nie pracuje, bo nie może znaleźć zatrudnienia. To skąd ma na takie auto? Skarbówka powinna sprawdzić skąd ma pieniądze?” – takie m.in. anonimowe sygnały docierają do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w Rzeszowie.

W ubiegłym roku o nieprawidłowościach  podatkowych i skarbowych (przynajmniej zdaniem osób zgłaszających) z terenu Podkarpacia informowano 1587 razy. To więcej niż w 2021 r., gdy takich donosów było o 100 mniej, bo 1487. KAS te sygnały, najczęściej anonimowe, weryfikuje, ale tylko kilka procent tych zgłoszeń się potwierdza.

Brak wydawania paragonów i zatrudnianie na czarno

Jakiego rodzaju są to sygnały do skarbówki? Najczęściej dotyczą one nieprawidłowości w prowadzonej działalności gospodarczej, zatrudnianie pracowników „na czarno”, czyli bez umów. Jak też niewykazywanie wszystkich przychodów, brak wydawania paragonów, odmowy wydawania rachunków i faktu za wykonane usługi lub zakupiony towar. Dotyczy to też nieprawidłowości w budowie domów, czy braku zgłaszania do  opodatkowania wynajmu mieszkań. Również nagłego wzbogacenia się sąsiada.

– Krajowa Administracja Skarbowa weryfikuje oraz ocenia przesyłane informacje i to nie tylko podpisane, ale i niepodpisane – informuje st. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. – Tylko niewielki procent tych zgłoszeń się faktycznie sprawdza.

Kto zgłasza takie sygnały do KAS? Formalnie to tzw. sygnaliści, donosiciele. Dla urzędów skarbowych to źródło cennych informacji, ale nie do końca. To dlatego, że jeśli informacje są anonimowe, to urzędnikom trudno to sprawdzić. Jednocześnie osoby, które przekazują tego typu informacje, podlegają ochronie.

Grupa przestępcza handlująca plastikowymi kwiatami

Do urzędów skarbowych czy też Krajowej Administracji Skarbowej docierają różnego rodzaju sygnały od donosicieli. Przytaczamy kilka z nich. 

„Zwracam się z prośbą o przeprowadzenie kontroli (…) gdzie wymieniałem rozrząd w moim samochodzie (…) Gdy przejechałem z reklamacją, nie została ona uznana (…) Nie dają paragonów ani faktur imiennych”.

Są też nietypowe donosy. Jak ten:  „(…) na placu targowym (…) działa grupa przestępcza handlująca (…) na wielką skalę plastikowymi kwiatkami…”

Niektóre ze zgłoszeń dotyczą nieruchomości i ich nieprawidłowego wynajmu. „Uprzejmie wnoszę o przeprowadzenie kontroli (…), ponieważ zachodzi podejrzenia łamania przepisów prawa podatkowego. Lokal mieszkalny (…) wynajmowany jest (…) a właściciele nie odprowadzają podatku z tytułu najmu. Z wyrazami szacunku Uczciwa Sąsiadka” – takiej treści zgłoszenie wpłynęło w ub. roku do Izby administracji Skarbowej w Rzeszowie.   

Donosów do skarbówki przybywa

W województwie podkarpackim z każdym rokiem przybywa sygnałów o nieprawidłowościach składanych telefonicznie lub drogą mailową do urzędów skarbowych. W 2020 r. było ich 1418, rok później 1487, a w 2022 r. – 1587. Dodatkowo jeszcze wpływają zgłoszenia przekazywane za pośrednictwem Krajowego Telefonu Interwencyjnego. W 2022 r. było ich 473, w 2021 r. 356, a w 2020 r. – 320.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin