W Rzeszowie zmarły dwie kolejne osoby zakażone bakterią Legionella pneumophila. To oznacza, że liczba zmarłych wzrosła do siedmiu – poinformował w piątek, 25 sierpnia, na antenie Polsat News, Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny.
Krzysztof Saczka powiedział również, że zmarłe osoby miały skomplikowaną sytuację zdrowotną i były obciążone przewlekłymi chorobami, głównie onkologicznymi, co spowodowało obniżenie ich odporności.
Legionella na Podkarpaciu. 113 osób zakażonych bakterią
Liczba mieszkańców Podkarpacia, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, na dzień 25 sierpnia, wzrosła do 113 – poinformował w piątek rzeszowski sanepid (tydzień temu w piątek było 15 chorych, w poniedziałek 21, we wtorek 51, w środę 71, w czwartek 76).
– Pacjenci z dodatnimi wynikami badań w kierunku Legionella pneumophila są większości hospitalizowani w pięciu szpitalach w Rzeszowie, a także w Rudnej Małej, Sędziszowie Młp., Kolbuszowej, Łańcucie, Dębicy, Przemyślu – mówi Jaromir Ślączka, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.
Osoby zakażone bakterią legionelli są mieszkańcami:
- Rzeszowa (78),
- powiatu rzeszowskiego (23 ),
- powiatu dębickiego (3),
- powiatu ropczycko-sędziszowskiego (3),
- łańcuckiego (2),
- przeworskiego (10,
- niżańskiego (1),
- stalowowolskiego (1),
- przemyskiego (1).
W Rzeszowie zmarło 7 osób, u których potwierdzono chorobę legionistów. To 3 kobiety i 4 mężczyzn. Najmłodsza z nich miała 64, najstarsza – 95 lat. Sześć osób mieszkało w Rzeszowie, jedna w powiecie rzeszowskim.
Legionelloza to marginalna część chorób infekcyjnych
Lekarze apelują o studzenie emocji. Powołują się na dane WHO, z których wynika, że z powodu zapalenia płuc hospitalizowanych jest na świecie ok. 450 mln ludzi rocznie, z czego 4 mln umiera. W Polsce co roku hospitalizuje się ponad 100 tys. pacjentów z zapaleniem płuc, co powoduje ok. 20 tys. zgonów rocznie.
Wynika z tego, że codziennie umiera w kraju ok. 50 osób z zapaleniem płuc wywołanym różnymi bakteriami czy wirusami. Legionelloza jest tylko częścią tych chorób infekcyjnych. Marginalną częścią.
ZOBACZ TEŻ: