REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Za 5 złotych autobusem MPK po Rzeszowie pojeździmy dłużej

Jednoprzejazdowy bilet MPK Rzeszów ważny na jeden kurs lub przez 40 minut.
Dotychczas za 5-złotowy bilet mogliśmy jeździć różnymi autobusami 40 minut (lub jednym bez ograniczenia czasowego). Teraz okres ten ma zostać wydłużony o 20 min – do pełnej godziny. (Fot. Wit Hadło)

Rzeszowscy radni znów zajmą się biletami komunikacji miejskiej. Niestety, taniej nie będzie. Wydłuży się za to czas, w trakcie którego pasażerowie będą mogli skorzystać z ewentualnych przesiadek. Z 40 minut do pełnej godziny.

Po zeszłorocznych podwyżkach, od listopada, za przejażdżkę autobusem MPK Rzeszów pasażerowie, którzy nie mają zniżek płacą 5 zł, zamiast wcześniejszych 4 zł. Bilety zniżkowe, ustawowy i samorządowy, podrożały wtedy o 50 gr i kosztują 2,5 i 3 zł. Po skasowaniu, jednym autobusem można na nich przejechać nawet całą trasę, bez limitu czasu. Jeśli chcemy się przesiąść bilet ważny jest w tej chwili przez 40 minut. I to ma się zmienić.

O zmiany w biletach prosili pasażerowie

– To odpowiedź na sygnały, które zgłaszali nam mieszkańcy. Sporo osób dojeżdżających do centrum z jakichś odleglejszych terenów apelowało, żeby wydłużyć ten czas, ponieważ zdarza się, że te 40 minut nie wystarcza na przesiadkę – tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

– Stąd zmiana, która ma ułatwić korzystanie z przejazdów z przesiadkami. Do tego zresztą dążmy. Chcemy sukcesywnie wprowadzać takie rozwiązania, jak w innych miastach, nie tylko polskich, ale i europejskich. Tam dojeżdżasz do jakiegoś większego przystanku i przesiadasz się w autobus, który dowiezie cię do celu, zamiast snuć się przez miasto jedną linią przez półtorej godziny – dodaje rzecznik prezydenta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kontrolerzy wlepią ci mandat za zepsuty biletomat w autobusie

Można powiedzieć, że bilet 60-minutowy powraca, bo obowiązywał już wcześniej, tyle że w trakcie jesiennych zmian został zastąpiony 90-minutowym. Ten ostatni oczywiście pozostanie. Przez półtorej godziny nadal będzie można jeździć MPK za 8,20 zł, a  ze zniżką za 4,10 lub 4,90 zł.

Taniej z Rzeszowską Kartą Miejską

Jeżeli nie korzystamy z przesiadek, żeby obniżyć opłaty za przejazdy, warto wyrobić sobie Rzeszowską Kartę Miejską. Zapisany na niej bilet jednorazowy „kasuje się” w trakcie wejścia i wyjścia z autobusu. Na trasie krótszej niż 6 przystanków, część opłaty wraca na konto właściciela.

I tak z Rzeszowską Kartą Miejską:

  • przejechanie jednego przystanku kosztuje 2,50 zł,
  • dwóch – 3,50 zł,
  • trzech – 4 zł,
  • czterech – 4,30 zł,
  • a pięciu – 4,60 zł
  • na dłuższej trasie jest taniej – normalny bilet kosztuje 4,80 zł a nie 5 zł.

Jeżeli radny zaakceptują zapowiadaną zmianę, 60-minutowe bilety obowiązywać będą od czerwca. Głosowanie w najbliższy wtorek.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin