Urzędnicy wprowadzili zmiany w programie samorządowego „Rzeszowska Karta Rodziny”. Zniesiono obowiązek zameldowania w Rzeszowie a w niektórych przypadkach kryterium wielodzietności.
Od października Rzeszów rozpoczyna realizację programu samorządowego „Rzeszowska Karta Rodziny”. Stanowi on kontynuację programu „Rodzina Wielodzietna 3+; Rodzina zastępcza”.
W ramach Rzeszowskiej Karty Rodziny rozszerzono m.in. grupę docelową. Obecnie program jest adresowany jest do rodzin wielodzietnych, a także rodzin z dzieckiem/dziećmi z niepełnosprawnością, rodzin zastępczych oraz rodzin wspierających – bez wymogu wielodzietności.
Nie trzeba być zameldowanym w Rzeszowie
Zmieniono też kryterium rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych uprawniające do posiadania Karty. Do tej pory, warunkiem otrzymania dokumentu, było rozliczenie podatku w Urzędzie Skarbowym na terenie Rzeszowa.
Od października 2023 r., nie trzeba być zameldowanym w Rzeszowie, by skorzystać z przywilejów jakie daje Karta. Dzięki temu w programie mogą uczestniczyć też rodziny, które mieszkają w Rzeszowie chociaż nie mają tu stałego adresu zameldowania. Zmiana wprowadzona została na prośbę mieszkańców.
Rzeszowska Karta Rodziny na dłuższy czas
– Wydłużyliśmy też termin wydawania kart. Jest ona przyznawana dzieciom do ukończenia 18 roku lub 25 roku życia, a rodzicom lub opiekunom prawnym, do ukończenia 18 lub 25 roku życia najmłodszego dziecka – informuje Bartosz Gubernat, z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
Wniosek o wydanie Karty „Rzeszowska Karta Rodziny” może złożyć też w wersji papierowej i elektronicznie poprzez platformę e-PUAP, z wykorzystaniem formularza Wniosku dostępnego na Portalu eUsług Urzędu Miasta Rzeszowa (eobywatel.erzeszow.pl).
Dla niektórych bez kryterium wielodzietności
Urzędnicy zdecydowali też wyłączyć tzw. kryterium wielodzietności dla rodzin opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi i tymi, które pełnią rolę rodzin zastępczych.
- ZOBACZ TEŻ: 129 projektów w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim 2024. Głosować można do 8 października
– Teraz Rzeszowska Karta Rodziny może zostać przyznana rodzinie, która posiada co najmniej jedno dziecko w pieczy zastępczej oraz rodzinie, która posiada co najmniej jedno dziecko lub dzieci z niepełnosprawnością – dodaje Bartosz Gubernat.
Tu, na decyzję urzędników, również miały wpływ głosy od mieszkańców.
Rzeszowska Karta Rodziny. Gdzie składać wnioski
Szczegółowe informacje dotyczące Programu „Rzeszowska Karta Rodziny” można uzyskać
- w Wydziale Polityki Społecznej, ul. 3 Maja 13, 35-002 Rzeszów, e-mail: wps@erzeszow.pl, tel. 17 875 40 44; 17 875 44 82, sekretariat: 17 875 46 53
- lub w Centrum Kontaktu i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa, pod numerem telefonu: 1 77 88 99 00.
Karta uprawnia do korzystania ze zniżek na zakup towarów i usług oferowanych przez partnerów programu. Potwierdzeniem udziału w programie jest posiadanie Karty „Rzeszowska Karta Rodziny”.
Partnerami programu są instytucje i jednostki miejskie jak np. ROSiR, rzeszowskie domy kultury, Muzeum Dobranocek, Teatr Maska, Estrada Rzeszowska, BWA, Galeria Fotografii, Podziemna Trasa Turystyczna oraz firmy zewnętrzne np. księgarnie, kina, restauracje, szkoły, itp.
Więcej na portalu Urzędu Miasta: Rzeszowska Karta Rodziny.