Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Samochód kontra pociąg. Kolejne dramaty na przejazdach i… punkty karne

Seat zniszczony przez pociąg zderzenia samochodów osobowych z pociągami
Styczeń 2024. Kolizja seata z pociągiem na przejeździe w Pełkiniach zakończyła się jedynie uszkodzeniem samochodu (Fot. KPP Jarosław)

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, zderzenia samochodów osobowych z pociągami wcale nie należą do rzadkości. Tylko w ostatnim czasie w powiecie jarosławskim doszło do dwóch takich zdarzeń. Czemu kierowcy wjeżdżają wprost pod pociąg i o czym musimy bezwzględnie pamiętać na przejazdach kolejowo-drogowych?

Zderzenia samochodów osobowych z pociągami nadal są zbyt częste.

Na początku tego roku (5 stycznia), na niestrzeżonym przejeździe w Pełkiniach (gm Jarosław) doszło do zderzenia seata z pociągiem relacji Warszawa Wschodnia – Przemyśl Główny.

Samochód osobowy prowadziła 29-letnia mieszkanka gminy Przeworsk. Jak informuje asp. szt. Anna Długosz z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, kobieta zignorowała znak STOP, na skutek czego doszło do zderzenia, Choć mogło się ono skończyć tragicznie, 29-latka wyszła z tej kolizji bez szwanku. Policja nałożyła na kierującą mandat w wysokości 2,5 tys, złotych oraz 10 punktów karnych.

Do podobnej kolizji, tym razem na przejeździe w Surochowie (gm.Jarosław), doszło pod koniec ubiegłego roku (30 listopada). Tam kierowca bmw, 35-letni mieszkaniec gminy Radymno, nie dostosował prędkości do warunków na drodze i doprowadził do zderzenia z wagonem. Kierowca zostawił zgubioną tablicę rejestracyjną i pokrywę silnika. Kiedy wrócił, zastał już na miejscu policjantów, którzy zostali poinformowani o tym zdarzeniu. Wszystko zakończyło się również mandatem karnym.

Opel, który wjechał pod pociąg na przejeździe kolejowym w Przysiekach zderzenia samochodów osobowych z pociągami
Wypadek w Przysiekach w październiku 2023. W wyniku zderzenia z pociągiem samochód został zepchnięty kilkadziesiąt metrów. (Fot. KPP Jasło)

Samochód zgniatany jak puszka

Oboje kierujący mogą mówić o sporym szczęściu. Według danych Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w 2023 roku, w całej Polsce u doszło do 177 wypadków na przejazdach. Śmierć poniosło 40 osób, a 21 zostało ciężko rannych. – Różnica mas pomiędzy składem towarowym a samochodem osobowym jest taka, jak między pojazdem a puszką po napoju. Każdy błąd na torach może mieć nieodwracalne skutki, gdyż maszynista nie ma szans wyhamować w ciągu kilku sekund – czytamy na stronie kampanii “Bezpieczny przejazd”, którą od lat prowadzi PKP PLK.

Także policja apeluje o wyjątkową ostrożność na przejazdach, a jednak wciąż wypadki się zdarzają. Najczęstszymi przyczynami niebezpiecznych zdarzeń na torach są pośpiech, brawura i brak rozsądku.

Nic nie usprawiedliwia zignorowania znaku STOP

Zdaniem Jerzego Gieca, instruktora jazdy z Przemyśla, pośpiech ani żadna inna przyczyna jednak nie usprawiedliwia zignorowania znaku STOP przy przejeździe kolejowo-drogowym. – Te znaki ustawia się w miejscach, w których jest ograniczona widoczność lub w których doszło już do wypadków. To powinno dać do myślenia kierującemu, że nie jest tam bezpiecznie i trzeba włączyć myślenie. Zatrzymanie się i rozejrzenie nie zajmuje aż tak dużo czasu, by rezygnować z bezpieczeństwa. Jedna chwila naszej nieuwagi może natomiast spowodować utratę życia lub zdrowia kierowcy i pasażerów – podkreśla.

Zatrzymanie się w takim miejscu jest więc bezwzględnym obowiązkiem kierowcy.


A może nie bez znaczenia jest zbyt głośna muzyka w samochodzie i fakt, że przez to możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego pociągu? – Samo puszczenie muzyki nie zwalnia z obowiązku myślenia. Jeżeli muzyka umila nam czas w podróży, nie oznacza to, że mamy nie przestrzegać przepisów. Według mnie branie pociągu na słuch byłoby absurdem. Zbliżając się do przejazdu, musimy się liczyć z tym, że po torach będzie się poruszało coś, z czym nie mam żadnych szans – mówi Jerzy Giec.

zderzenia samochodów osobowych z pociągami
Marzec 2023. Do kolizji doszło na przejeździe kolejowym w Przemyślu. (Fot. archiwum policji)

Ważne zasady bezpieczeństwa na torach

O zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejarze i policjanci przypominają szczególnie teraz, przed okresem ferii zimowych. Wielu kierowców uda się w trasę, a warunki na drodze nie sprzyjają. W tym czasie pojawią się wzmożone patrole SOK i zostaną zorganizowane dodatkowe akcje.

Na 14 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych w całej Polsce znajdują się żółte naklejki. Zostały na nich umieszczone numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych. W razie niebezpiecznego zdarzenia, należy zadzwonić pod 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu, na którym doszło do wypadku.

W ramach kampanii „Bezpieczny przejazd” skodyfikowanych zostało 6 zasad bezpieczeństwa na przejazdach. Musimy o nich pamiętać, niezależnie od tego, na przejeździe jakiej kategorii się znajdujemy.

6 zasad bezpieczeństwa na przejazdach

  • 1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • 2. Czerwone światło to zakaz wjazdu na przejazd, a pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
  • 3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • 4. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg.
  • 5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę.
  • 6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z żółtej naklejki PLK.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Proces wójta Medyki Marka I. trwa. Ostre spięcie na sali rozpraw

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin