REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 19 września 2024

W Stalowej Woli budują jeden z najdłuższych mostów w Polsce. Będzie miał 1760 metrów

Podwieszony most wantowy ma być najdłuższy i najnowocześniejszy na Podkarpaciu. Właśnie jest budowany w Stalowej Woli. Jego długość to aż 1760 metrów. To będzie najdłuższa przeprawa nad rzeką w naszym regionie i jedna z najdłuższych w kraju. Jak idą prace? 

Budowa mostu na Sanie w Stalowej Woli. Prace w nurcie rzeki. Palowanie tymczasowych podpór. 9.07.2024. (Fot. Tomasz Mościcki/archiwum Strabag, źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego) 

Roboty są prowadzone na wodzie, przy brzegu i przed wałem przeciwpowodziowym niedaleko od galerii handlowej VIVO!. Most połączy miasto z planowaną drogą ekspresową S74. Dzięki niej ułatwiony będzie dojazd do Stalowej Woli mieszkańcom gminy Pysznica, Radomyśl nad Sanem i Zaklikowa. Ta drogowa inwestycja może przyciągnąć  potencjalnych inwestorów do nowej strefy gospodarczej. 

Powstaje most przez rzeki San i Bukowa 

Ta przeprawa rzeczna obejmuje tereny międzywala rzeki San oraz rzekę Bukowa, drogę powiatową i planowane skomunikowanie z drogą ekspresową S74. Łączna wartość budowy mostu to 378 mln zł, z czego 80 procent to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Most buduje firma Strabag i przy jego powstawaniu wykorzystywana jest technologia „przejezdnych szalunków mss”, podpór pylonowych podwieszanych, a dodatkowo jeszcze przebudowywane jest wysokie ciśnienie gazu i prądu. 

W ramach tej inwestycji powstanie oświetlenie na całej długości tego odcinka, jak też  chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, przepusty drogowe zintegrowane z przejściami dla zwierząt, płotki dla płazów i przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy. 

Most w Stalowej Woli to kluczowy element drogi wojewódzkiej 

Most nad rzeką San będzie składał się z czterech sekcji i wynika to z ukształtowania terenu oraz przeszkód naturalnych i infrastrukturalnych. Te cztery sekcje to: 

  • estakada  południowa w postaci sześciu przęseł o łącznej długości 266 m, a ustrój nośny zaplanowano jako konstrukcję belkową sprężoną 
  • most główny z trzema przęsłami o łącznej długości 352 m z długim na 160 m przęsłem nurtowym, a ustrój nośny powstaje w technologii tzw. extradosed – dwie pary pylonów o wysokości 22,7 m
  • estakada dojazdowa z 12 przęsłami o łącznej długości 542 m i jest to konstrukcja belkowa sprężona
  • estakada północna z 13 przęsłami  o łącznej długości 588 m i konstrukcja jest belkowa sprężona 

Most powstaje na odcinku drogi wojewódzkiej nr 855. 

(Fot. Tomasz Mościcki/archiwum Strabag, źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego) 

Przeprawa na Sanem ma być gotowa w 2026 r. 

Podpory mostowe są stawiane przy wykorzystaniu pali prefabrykowanych, które są wbijane w grunt. Aktualnie kończone są roboty związane z instalacją pali. Dotyczy to tych docelowych  na estakadzie południowej oraz docelowych i tymczasowych na moście głównym z uwzględnieniem podpór tymczasowych nurtowych, które umożliwiają  montaż systemu szalunkowego mss.

Roboty przy moście w Stalowej Woli nad rzeką San rozpoczęto w 2023 r. i ich zakończenie zaplanowano na 2026 r. Wtedy też oddany do użytku zostanie jeden z najdłuższych mostów w Polsce. Obecnie najdłuższa przeprawa w naszym kraju ma 1953 m i zlokalizowana jest na trasie A1 w Rozgartach nad Wisłą, nieopodal Grudziądza. 

W Stalowej Woli nad rzeką San trwają intensywne roboty przy budowie 1760-metrowego mostu

(Fot. Tomasz Mościcki/archiwum Strabag, źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego) 
(Fot. Tomasz Mościcki/archiwum Strabag, źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego) 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin