Służby sanitarne przypominają, że w miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Zakażenia pokarmowe bardzo często towarzyszą też podróżom zagranicznym, zwłaszcza tym do krajów o niższych standardach higieniczno-sanitarnych.
W sezonie letnim najczęściej zdarzają się przypadki zatruć i zakażeń pokarmowych wywołanych bakteriami z rodzaju Salmonella, E. Coli czy wirusami (np. norowirusy, WZW A).
Ryzyko zarażenia i objawy
Zarazić można się, jeśli będziemy mieć bezpośredni kontakt z osobą chorą, spożyjemy zanieczyszczoną przez chorego żywność/wodę lub będziemy mieć kontakt z przedmiotami użytku codziennego zanieczyszczonymi przez osobę zakażoną.
Zakażeniu pokarmowemu towarzyszą objawy w postaci najczęściej kilkudniowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych: bóle brzucha, gorączka, biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, osłabienie, żółtaczka.
Zatrucie/zakażenie pokarmowe jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osłabionych inną chorobą, gdyż może mieć ciężki przebieg lub powodować szybkie odwodnienie organizmu.
Objawy zakażenia rozwijają się od 2 godzin do 7 dni (przy WZW A nawet do 4 tygodni) po spożyciu skażonej żywności lub wody.
5 kroków do bezpiecznej żywności
Aby zapobiegać zatruciom i zakażeniom pokarmowym warto zapoznać się z 5 krokami do bezpiecznej żywności i stosować je na co dzień.
inline_related_posts title=”Może Cię zainteresować” title_align=”left” style=”list” number=”5″ align=”none” ids=”” by=”tags” orderby=”rand” order=”DESC” hide_thumb=”no” thumb_right=”no” views=”no” date=”yes” grid_columns=”2″ post_type=”” tax=””]