REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 8 lipca 2024

Bohaterowie są wśród nas! Telefon 10-latki na 112 uratował życie

– Widząc leżącego na ławce mężczyznę, po prostu zadzwoniłam pod numer 112 – mówiła 10-letnia Małgosia (Fot. Anna Moraniec).

11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który stanowi pierwsze, podstawowe ogniwo systemu bezpieczeństwa. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Niestety, aż ponad 65 proc. wezwań nie spełnia tych kryteriów! Tym bardziej godna pochwały jest postawa 10-letniej Małgosi z Sanoka, której telefon pod nr 112 uratował życie leżącemu na przystanku wyziębionemu mężczyźnie.

W 2023 roku na numer alarmowy 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ogółem 869 793 zgłoszeń, z czego 572 063 to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane), czyli 65,77 proc. Najczęstsze przypadki połączeń niezasadnych to: zgłoszenia od osób „nudzących się” i chcących tylko porozmawiać, niejednokrotnie obrażających operatorów numerów alarmowych; zgłoszenia „głuche”, powstające na skutek przypadkowego włączenia telefonu przez jego właściciela (lub dziecko); prośby o podanie numeru telefonu np. do pomocy drogowej, prośby o odblokowanie telefonu komórkowego.

Pamiętajmy, że nieuzasadnione blokowanie linii 112 to ograniczenie możliwości wykonania połączenia osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy- apelowała wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, podczas konferencji prasowej.

Praca operatorów – ważny element systemu ratownictwa

(Fot. Anna Moraniec)

Średnia liczba operatorów numerów alarmowych obsługujących zgłoszenia w ciągu roku to 57 osób. Każdy z operatorów odebrał w ciągu ubiegłego roku około 11 200 zgłoszeń, natomiast średni czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia z numeru alarmowego 112 wyniósł poniżej 10 s.

Ogólna liczba zgłoszeń, która została przekazana do poszczególnych służb w 2023 roku wyniosła: dyspozytornia medyczna 118 550 zgłoszeń, policja – 116 179 zgłoszeń, Państwowa Straż Pożarna – 19 255 zgłoszeń, służby pomocnicze (pogotowie wodociągowe, pogotowie energetyczne, itp.) – 35 547 zgłoszeń.

W związku z „odmiejscowieniem” wewnętrznym w ramach Systemu Teleinformatycznego Centrów Powiadamiania Ratunkowego, operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują również zgłoszenia z terenu Polski, których w ubiegłym roku było 37 134. Natomiast pozostałe ośrodki w kraju przyjęły z naszego województwa 20 455 zgłoszeń.

Aktualnie na terenie kraju system powiadamiania ratunkowego obsługuje również numery resortowe 997 i 998.

Edukacja = mali bohaterowie

Jak podkreślała wojewoda bardzo istotne są wszelkie kampanie promocyjne i profilaktyczne dotyczące właściwego korzystania z numeru 112, a działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego również stanowią ważny obszar edukacyjny.

Prowadzona dotychczas promocja numeru alarmowego 112 wśród dzieci szkolnych na terenie województwa podkarpackiego spotkała się z dużym zainteresowaniem i również w tym roku spotkania edukacyjne będą kontynuowane we współpracy z Kuratorium Oświaty – mówi Teresa Kubas-Hul.

Wojewoda odniosła się także do przykładu bohaterskiej postawy Małgosi – uczennicy z Sanoka, która w styczniu tego roku, zadzwoniła na numer alarmowy i zgłosiła potrzebę udzielenia pomocy mężczyźnie leżącemu na przystanku.

– Małgosia ze spokojem i profesjonalizmem udzieliła wszystkich niezbędnych informacji, które były potrzebne do przyjęcia zgłoszenia. W swoich działaniach wykazała się odwagą i niezwykłą dojrzałością – powiedziała wojewoda.

Wzorowej postawy gratulowali dziewczynce także komendant wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbryg. Andrzej Babiec, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Jacek Juwa, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w SP ZOZ w Sanoku Beata Pieszczoch oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Andrzej Kwiatkowski.

(Fot. Anna Moraniec)

Nie zrobiłam nic wielkiego

– Wracając 10 stycznia ze szkoły zobaczyłam, że obok przystanku leży starszy mężczyzna. Podeszłam bliżej i zobaczyłam, że ma krew na rękach. Zadzwoniłam do mamy, a potem na 112. Osoba, która odebrała telefon poleciła mi sprawdzić czy mężczyzna jest przytomny i czy w pobliżu jest ktoś dorosły. Powiedziałam, że jestem sama, ale po drugiej stronie drogi widzę mężczyzn na budowie. Poszłam tam i dwóch panów poszło ze mną na miejsce zdarzenia. Zaczęli tego pana reanimować bo przestał oddycha, a potem przyjechało pogotowie – mówiła 10-letnia Małgosia z małej wsi Wujskie, pod Sanokiem.

– Potem dowiedziałam się, że ten pan był bardzo wyziębiony i że uratowałam mu życie. Nie czuję się żadnym bohaterem – mówiła.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin