REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 7 lipca 2024

Brakuje krwi, szczególnie grup minusowych

(Fot. RCKiK)

Aktualnie braki dotyczą głównie grupy O RhD minus. Ale Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie potrzebuje też grupy AB RhD minus. W zimie, podczas ferii i w sezonie infekcyjnym, oddających krew jest znacznie mniej, a potrzeby szpitali ciągle są duże. Rzeszowskie RCKiK wydaje dziennie od 250 do 350 jednostek krwi. Zdarzają się zamówienia sięgające nawet 500 jednostek.

Jedna jednostka krwi, czyli ilość pobrana od dawcy podczas jednej donacji to 450 ml. Dlaczego częściej brakuje minusowych grup krwi? Ludzie o grupie Rh ujemnej stanowią 15 proc. populacji, dlatego trudniej uzupełnić zapasy krwi. W dodatku grupa 0Rh minus, jest najbardziej uniwersalną grupą krwi, którą można przetoczyć każdemu pacjentowi niezależnie jaką grupę krwi ma, i niezależnie od tego czy plusową czy minusową, stosuje się ją np. w przypadku tzw. pilnych transfuzji, kiedy nie ma czasu na badania. Grupę 0 RhD plus można też przetoczyć osobom z każdej grupy, ale już tylko plusowej.

Krew jest lekiem nie mającym sztucznie wytwarzanego odpowiednika

Niezbędna jest przy wszelkiego rodzaju operacjach, nieodzowna przy leczeniu krwotoków, zaburzeń układu krzepnięcia, ciężkich postaci niedokrwistości. Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 do 65 roku życia. Krew można oddawać nie częściej niż co 8 tygodni, mężczyzna nie częściej niż 6 razy w roku, a kobieta nie częściej niż 4 razy w roku.

To dzięki krwiodawcom pacjenci mogą mieć poczucie bezpieczeństwa. Ale o ile są rezerwy mrożonego osocza, bo tu można zrobić zapasy, to z krwią jest inaczej. Bo trzeba ją wykorzystać w ciągu 35 dni.

Poza radością z pomagania są też inne przywileje z których mogą korzystać krwiodawcy. To nie tylko dwa dni wolnego w pracy ale też m.in. darmowe badania. Już po pierwszym oddaniu krwi, mają możliwość dostania, „krewkarty”, która może im kiedyś uratować życie. Jest to jedyny taki dokument. Zasłużeni honorowi dawcy mają też ustawowe prawo do wizyty u lekarza bez kolejki. Ta zasada dotyczy wszystkich poradni specjalistycznych. W wielu miastach dawcy krwi mają też zniżki przy przejazdach miejską komunikacją. Mają też ulgę podatkową, zależenie od ilości oddanej krwi można pomniejszyć dochód o 130 złotych za litr krwi i 350 za litr osocza.

Darem życia można podzielić się od poniedziałku do piątku w Rzeszowie na ul. Wierzbowej 14, lub w oddziałach terenowych w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Leżajsku, Mielcu, Przemyślu. Krew można oddać też podczas wyjazdowych poborów krwi (szczegóły na www.rckk.rzeszow.pl).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin