Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje o oddawanie krwi grup przede wszystkim minusowych. Brakuje głównie grupy 0 RhD minus oraz AB RhD minus i A RhD minus.
Jedna jednostka krwi, czyli ilość pobrana od dawcy podczas jednej donacji to 450 ml. Rzeszowskie RCKiK wydaje dziennie od 250 do 350 jednostek krwi.
Dlaczego częściej brakuje minusowych grup krwi? Ludzie o grupie Rh ujemnej stanowią 15 proc. populacji, dlatego trudniej uzupełnić zapasy krwi. W dodatku grupa 0RhD minus, jest najbardziej uniwersalną grupą krwi, którą można przetoczyć każdemu pacjentowi niezależnie jaką grupę krwi ma, i niezależnie od tego czy plusową czy minusową. Stosuje się ją np. w przypadku tzw. pilnych transfuzji, kiedy nie ma czasu na badania. Grupę 0 RhD plus można też przetoczyć osobom z każdej grupy, ale już tylko plusowej.
Krew jest lekiem nie mającym swojego sztucznie wytwarzanego odpowiednika. Niezbędna jest przy wszelkiego rodzaju operacjach, nieodzowna przy leczeniu krwotoków, zaburzeń układu krzepnięcia, ciężkich postaci niedokrwistości.
RCKiK w Rzeszowie dostarcza krew do 40 podkarpackich szpitali. Tylko na rzeszowskiej kardiochirurgii przeprowadza się 1000 planowych operacji rocznie i ok. 400 związanych z nagłymi sytuacjami, kiedy stawką jest czyjeś życie.
Gdzie oddać krew na Podkarpaciu
Darem życia można podzielić się od poniedziałku do piątku w Rzeszowie na ul. Wierzbowej 14, lub w oddziałach terenowych w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Leżajsku, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Stalowej Woli.
Krew można oddać też podczas wyjazdowych poborów krwi. Najbliższe terminy:
- 27 listopada, Nisko, ul. Sandomierska 1, w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej, w godz. od 9 do 12
- 28 listopada, Rudnik nad Sanem, ul. Piłsudskiego 28, w Zespole Szkół, w godz. od 9 do 12.