REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 3 października 2024

Dr Aneta Lewicka-Chomont: musimy nauczyć się chronić oczy

Dr n. med. Aneta Lewicka-Chomont, specjalista okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

Gościem spotkań medycznych Super Nowości jest dr n. med. Aneta Lewicka-Chomont, specjalista okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Jak diagnozuje się zespół suchego oka?

Diagnostyka zespołu suchego oka nie należy do najprostszych. Stąd lekarz – okulista po dokładnie zebranym wywiadzie chorobowym wykonuje szereg badań i testów dodatkowych.

Barwienie powierzchni oka fluoresceiną – umożliwia ocenę czasu przerwania filmu łzowego, czyli szybkości wysychania oczu. Barwnik może również wykazywać uszkodzenia powierzchni oka.

Test Schirmera z kolei umożliwia ocenę ilościową wydzielania łez i polega na umieszczeniu na okres 5 minut zagiętego paska bibułki do worka spojówkowego. Wilgotność bibuły determinuje rozpoznanie ilości wytwarzanych łez. Ocena wysokości menisku łzowego i badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powiek.

Jak leczy się zespół suchego oka?

Stosowanie preparatów sztucznych łez bez konserwantów, to najpowszechniejsza metoda leczenia zespołu suchego oka. Nie leczą one przyczyny schorzenia, ale poprawiają komfort życia pacjenta.

Jeśli jednak oczy nie reagują na nawilżanie, to stosuje się także leki przeciwzapalne pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty. Są to kortykosteroidowe krople i maści, doustne tetracykliny czy krople do oczu z cyklosporyną, w przypadkach zaawansowanych. W przypadkach skrajnego niedoboru łez stosuje się czasowe lub stałe zamknięcie punktów łzowych za pomocą specjalnych zatyczek, co ma za zadanie zahamować odpływ łez i zwiększyć ich ilość na powierzchni oka.

Jak zapobiegać powstawaniu zespołu suchego oka?

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub łagodzić objawy zespołu suchego oka. Wiąże się to ze zmianą stylu życia. Przede wszystkim należy robić regularne przerwy od patrzenia się w monitor komputera lub telefonu. Osoby, które pracują powyżej pięciu godzin dziennie przed ekranem komputera, powinny odpowiednio go ustawić.

Powinniśmy też chronić oczy od ciągłego nawiewu powietrza, np. z klimatyzacji i od dymu papierosowego, unikać korzystania z basenów z chlorowaną wodą oraz chronić oczy przed działaniem promieniowania ultrafioletowego – używać okularów z odpowiednim filtrem. Ważny jest też zdrowy sen – należy dbać, aby codziennie się wysypiać; nawilżać otaczające powietrze przy pomocy nawilżacza.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin