Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Egzoszkielet nadzieją dla pacjentów rzeszowskiego szpitala

EKSO to przenośny bioniczny szkielet mocowany na zewnątrz ciała pacjenta z niedowładem, który swoją energią wspomaga utracone funkcje nerwowo mięśniowe. Cieszymy się, że jako publiczny szpital możemy zaproponować ten innowacyjny model terapii naszym pacjentom – mówi dr hab. Mariusz Drużbicki. (Fot. Anna Moraniec)

To specjalistyczne urządzenie dedykowane pacjentom z deficytami neurologicznymi, których głównym objawem są zaburzenia chodu. Są to pacjenci po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego z niedowładem i porażeniami kończyn – mówi dr hab. Mariusz Drużbicki, kierownik Klinicznej Pracowni Fizjoterapii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Egzoszkielet, to inaczej robot wspomagający chód u osób, które z przyczyn chorobowych utraciły tę sprawność.

– Jego koszt to bagatela 850 tysięcy złotych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jedyny publiczny szpital w regionie możemy naszym pacjentom proponować tego typu rehabilitację, którą do tej pory można było wykonywać jedynie komercyjnie – mówi dr Drużbicki.

Jak podkreśla jednak, nie można powiedzieć, że bez egzoszkieletu nie będzie chodzenia.

– Równie skuteczna jest także fizjoterapia prowadzona w sposób tradycyjny. Ale coraz więcej badań udowadnia, że praca w egzoszkielecie przyśpiesza rehabilitację chorego, dzięki niemu pacjent może wykonać dużo więcej powtórzeń chodu, w lepszym wzorcu. Jednocześnie ułatwia pracę fizjoterapeutom, bo trzeba wiedzieć, że praca z osobą z niedowładem, jest ciężką pracą fizyczną – dodaje.

Są takie uszkodzenia, które nie dają szans na przywrócenie chodzenia nawet w egzoszkielecie (np. całkowite przerwanie rdzenia kręgowego), ale taka rehabilitacja zapewnia człowiekowi dostarczenie bodźców jakich doznaje ciało funkcjonujące normalnie, także tych emocjonalnych.

Miał służyć żołnierzom, pomaga chorych

Innowacyjne urządzenie w pierwotnej wersji zostało opracowane celem wzmocnienia siły mięśni i wytrzymałości żołnierzy. Obecnie EKSO zostało zmodyfikowane i wprowadzone na rynek jako urządzenie medyczne.

Egzoszkielet działa na zasadzie przenoszenia ciężaru ciała – pacjent musi przenosić ciężar ciała w lewą stronę, żeby wyzwolić prawy krok i w prawą stronę, żeby wyzwolić lewy krok. Maszyna jest wyposażona w specjalny czujnik, który kontroluje biomechaniczną poprawność i symetryczność ruchów. W zależności od postępów leczenia, egzoszkielet może działać w kilku różnych programach.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin