REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Egzoszkielet nadzieją dla pacjentów rzeszowskiego szpitala

EKSO to przenośny bioniczny szkielet mocowany na zewnątrz ciała pacjenta z niedowładem, który swoją energią wspomaga utracone funkcje nerwowo mięśniowe. Cieszymy się, że jako publiczny szpital możemy zaproponować ten innowacyjny model terapii naszym pacjentom – mówi dr hab. Mariusz Drużbicki. (Fot. Anna Moraniec)

To specjalistyczne urządzenie dedykowane pacjentom z deficytami neurologicznymi, których głównym objawem są zaburzenia chodu. Są to pacjenci po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego z niedowładem i porażeniami kończyn – mówi dr hab. Mariusz Drużbicki, kierownik Klinicznej Pracowni Fizjoterapii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Egzoszkielet, to inaczej robot wspomagający chód u osób, które z przyczyn chorobowych utraciły tę sprawność.

– Jego koszt to bagatela 850 tysięcy złotych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jedyny publiczny szpital w regionie możemy naszym pacjentom proponować tego typu rehabilitację, którą do tej pory można było wykonywać jedynie komercyjnie – mówi dr Drużbicki.

Jak podkreśla jednak, nie można powiedzieć, że bez egzoszkieletu nie będzie chodzenia.

– Równie skuteczna jest także fizjoterapia prowadzona w sposób tradycyjny. Ale coraz więcej badań udowadnia, że praca w egzoszkielecie przyśpiesza rehabilitację chorego, dzięki niemu pacjent może wykonać dużo więcej powtórzeń chodu, w lepszym wzorcu. Jednocześnie ułatwia pracę fizjoterapeutom, bo trzeba wiedzieć, że praca z osobą z niedowładem, jest ciężką pracą fizyczną – dodaje.

Są takie uszkodzenia, które nie dają szans na przywrócenie chodzenia nawet w egzoszkielecie (np. całkowite przerwanie rdzenia kręgowego), ale taka rehabilitacja zapewnia człowiekowi dostarczenie bodźców jakich doznaje ciało funkcjonujące normalnie, także tych emocjonalnych.

Miał służyć żołnierzom, pomaga chorych

Innowacyjne urządzenie w pierwotnej wersji zostało opracowane celem wzmocnienia siły mięśni i wytrzymałości żołnierzy. Obecnie EKSO zostało zmodyfikowane i wprowadzone na rynek jako urządzenie medyczne.

Egzoszkielet działa na zasadzie przenoszenia ciężaru ciała – pacjent musi przenosić ciężar ciała w lewą stronę, żeby wyzwolić prawy krok i w prawą stronę, żeby wyzwolić lewy krok. Maszyna jest wyposażona w specjalny czujnik, który kontroluje biomechaniczną poprawność i symetryczność ruchów. W zależności od postępów leczenia, egzoszkielet może działać w kilku różnych programach.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin